[b]Tak.[/b] Zależy to jednak od okoliczności danej podróży. Do czasu pracy, co do zasady, zaliczany jest wyłącznie ten czas podróży służbowej, w którym pracownik faktycznie wykonuje pracę, czyli realizuje zadanie służbowe powierzone mu przez pracodawcę. Oznacza to, że czas przejazdu do i z miejsca delegacji nie jest zaliczany do czasu pracy. Jeżeli jednak pracownik odbywa podróż służbową w normalnym czasie pracy, tj. w godzinach pracy wynikających z jego rozkładu czasu pracy, to taka podróż zostanie w całości wliczona do czasu pracy.
Inna będzie sytuacja w przypadku, gdy pracownik zostanie zobowiązany do wyjazdu służbowego po godzinach swojej pracy. Wówczas czas przejazdu do miejscowości, w której ma być wykonane zadanie służbowe, nie zostanie wliczony do czasu pracy.
Jeśli jednak następnie w tej samej dobie pracowniczej podwładny będzie wykonywał pracę, to czas ten będzie już zakwalifikowany jako praca w godzinach nadliczbowych, za które powinien on otrzymać wynagrodzenie oraz dodatek za nadgodziny.
Inaczej natomiast będzie traktowana tzw. nietypowa podróż służbowa. Polega ona na stałym przemieszczaniu się pracownika z miejscowości do miejscowości w celu wykonywania obowiązków powierzonych w umowie o pracę. Taki rodzaj świadczenia pracy jest charakterystyczny np. dla przedstawicieli handlowych. W tym przypadku cały czas podróży służbowej (łącznie z czasem dojazdu do miejscowości wykonywania obowiązków, przejazdu do kolejnej oraz powrotu do zakładu pracy lub miejsca zamieszkania) będzie zaliczony do czasu pracy i będzie mieć wpływ na uprawnienia pracownika z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
[i]
Podstawa prawna:
– art. 128 § 1 i § 3, art. 151 § 1 i § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E52B174E66DDD3E4F98D01DB1B0C9940?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.[/link]).[/i]