[i] Odpowiada Bożena Lenart, główna specjalistka w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej[/i]

Dla wszystkich trwających umów 24-miesięczny termin biegnie od 22 sierpnia, kiedy ustawa weszła w życie. Jeżeli np. pracownik ma angaż do końca sierpnia, to wykorzysta już dziesięć dni z tego limitu. Dając mu więc nową umowę od 1 września, pracodawca odejmuje mu te kilka dni od 24 miesięcy, na jakie wolno go zatrudnić w czasie obowiązywania pakietu.

Jeżeli 22 sierpnia umowa na czas określony już trwała, to nieprzerwanie może trwać tylko do 21 sierpnia 2011 r. Przedsiębiorcy nie wolno wydłużyć już tego okresu. Jeżeli chce kontynuować współpracę, będzie musiał zaproponować podwładnemu angaż na czas nieokreślony.

[b]A jak mamy postąpić z długoletnimi umowami na czas określony, które zaczęły się jeszcze przed wejściem w życie pakietu, a skończą się po okresie obowiązywania ustawy?[/b]

Takich umów pakiet antykryzysowy nie limituje do 24 miesięcy. Jeśli zatem angaż pracownika będzie trwał jeszcze 1 stycznia 2012 r., czyli dzień po tym, gdy przestanie obowiązywać ustawa, to upłynie zgodnie z określonym w nim terminie. Do takich umów będzie się stosować art. 25[sup]1[/sup] k.p.

Natomiast wobec tych umów, które miałyby się skończyć do 31 grudnia 2011 r., trzeba przestrzegać rygorów ustawy, czyli 24-miesięcznego limitu liczonego od 22 sierpnia br.