Powiatowe urzędy pracy w razie braku propozycji odpowiedniego zatrudnienia dla bezrobotnych mogą inicjować oraz finansować prace interwencyjne. W ich ramach pracodawcy zatrudniają bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy w zamian za uzyskiwaną z urzędu pracy refundację części kosztów wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne.

Czy do takich prac wolno zatrudnić każdego bezrobotnego? Jakie kroki należy podjąć, by uzyskać pomoc?

[srodtytul]Specjalna sytuacja na rynku[/srodtytul]

Osoby bez pracy, które mogą zostać przyjęte do zadań interwencyjnych, to bezrobotni do 25. roku życia, bezrobotni długotrwale lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka. Dotyczy to również osób, które zakończyły realizację kontraktu socjalnego. To także bezrobotni powyżej 50. roku życia oraz tacy, którzy są bez kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego albo niemający wykształcenia średniego. Na tym nie koniec.

Bezrobotnymi w szczególnej sytuacji, których można zatrudnić w ramach prac interwencyjnych, są samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia oraz ci, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia.

Są nimi także osoby niepełnosprawne. Mówi o tym art. 49 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=491BFB13E89126723C89826AC3462FB1?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.; dalej: ustawa)[/link].

[srodtytul]Szczegóły w umowie...[/srodtytul]

Do prac interwencyjnych kieruje starosta. Typując osoby, bierze pod uwagę wiek, stan zdrowia oraz rodzaje uprzednio wykonywanej pracy.

Także on dokonuje zwrotu części kosztów poniesionych przez pracodawcę. Ich wysokość określa umowa zawarta między nim a firmą. Z niej też wynika liczba bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni; rodzaj i miejsce wykonywania pracy oraz niezbędne lub pożądane kwalifikacje bezrobotnych; terminy i wysokość refundowanych z kosztów wynagrodzeń, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne; obowiązek informowania starosty o wcześniejszym rozwiązaniu umowy o pracę ze skierowanym bezrobotnym.

[srodtytul]...a limity w ustawie[/srodtytul]

Trzeba jednak pamiętać, że są ustawowe granice takiej pomocy. Zgodnie bowiem z art. 51 ust. 1 ustawy [b]starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych na okres do sześciu miesięcy skierowanych bezrobotnych, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych osób w wysokości uprzednio uzgodnionej, ale nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. [/b]

[b]Gdy pracodawca zatrudni bezrobotnego na przynajmniej pół etatu przez okres do pół roku[/b], to otrzyma refundację wynoszącą do połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdą osobę bezrobotną.

[b]Gdy zatrudnienie jest dłuższe – do 12 miesięcy[/b] – refundacja może wynieść tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę i składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Tak będzie jednak wtedy, gdy pomoc obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc zatrudnienia danej osoby.

[b]Istnieje też możliwość otrzymania jednorazowej pomocy.[/b] Wyniesie ona do 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Tak będzie, gdy pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej sześć miesięcy zatrudniał bezrobotnego przez dalsze sześć miesięcy i po upływie tego czasu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy.

[srodtytul]Potrzebny wniosek[/srodtytul]

O współpracę w ramach aktywizacji osób bezrobotnych może ubiegać się tylko pracodawca, który nie posiada zaległości wobec ZUS i urzędu skarbowego.

Pracodawca zainteresowany organizacją prac interwencyjnych składa wniosek do wybranego powiatowego urzędu pracy. Starosta ma 30 dni na rozpatrzenie podania i powiadomienie wnioskodawcy o podjętej decyzji. Potem strony te zawierają umowę.

Natomiast pracodawca podpisuje umowę o pracę ze skierowanym do niego bezrobotnym.

[ramka][b]Długo bez posady[/b]

Osoby długotrwale bezrobotne, o których mowa w art. 49 ustawy, to takie, które figurują w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych. Natomiast bezrobotnym bez kwalifikacji zawodowych jest ten, kto nie ma kwalifikacji do wykonywania żadnej profesji poświadczonych dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem instytucji szkoleniowej czy też innym dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu. [/ramka]

[ramka][b]Kto na pewno nie skorzysta[/b]

Prace interwencyjne organizują pracodawcy, czyli jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Nie mogą być organizowane przez pracodawców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 traktatu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/eurlex/ojl.spr?id=279634](DzUrz UE L 214 z 9 sierpnia 2008 r., str. 3)[/link].

Co do zasady nie mogą być też organizowane przez pracodawców będących partiami lub organizacjami politycznymi; posłami lub senatorami na potrzeby biur poselsko-senatorskich, organizacjami związków zawodowych, organizacjami pracodawców, urzędami naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, Kościołami lub związkami wyznaniowymi, przedstawicielstwami państw obcych.

Tak wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=296861]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 stycznia 2009 r. (DzU nr 5, poz. 25)[/link]. [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [link=mailto:s.gortynska@rp.pl]s.gortynska@rp.pl[/link]