[b]Tak.[/b] Odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia przysługuje osobie, która przepracowała jako chałupnik mniej niż dziesięć lat. Gdyby jej łączny okres pracy wynosił dziesięć lat, ale mniej niż 20 lat, trzeba by jej wypłacić odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Równowartość trzymiesięcznej pensji musiałaby natomiast dostać, gdyby jej okres pracy wynosił 20 lat lub był dłuższy. Warto pamiętać, że do stażu pracy, od którego zależy wysokość odprawy pieniężnej, wlicza się okresy wykonywania pracy na podstawie stosunku pracy. Wliczane są także okresy służby wojskowej oraz służby w policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Zaliczany jest też okres pracy nakładczej, w którym chałupnik otrzymywał wynagrodzenie w wysokości co najmniej połowy pensji minimalnej.

Przypomnijmy, że nakładca ma też prawo do odszkodowania, jeśli jego pracodawca rozwiązał z nim umowę wbrew prawu. Może też na drodze sądowej ubiegać się o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. Rodzaj roszczenia zależy jednak od czasu, na jaki umowa nakładcza została zawarta. Jeżeli niezgodnie z przepisami rozwiązano umowę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, wówczas chałupnik może wystąpić wyłącznie z roszczeniem o odszkodowanie. Jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony, sąd pracy może orzec przywrócenie do pracy chałupnika.

Podstawa prawna:

– § 9b ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71181]rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.[/link])