Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opublikował wyjaśnienia do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A60FCF2FC51CB9A1D1698E3EF898DC68?id=310460]rozporządzenia z 22 kwietnia 2009 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków PFRON[/link] (obowiązuje od 8 maja).
Przewiduje ono, że zakłady pracy chronionej, w których ponad połowa pracowników ma orzeczenie o niepełnosprawności, mogą się zwrócić o refundację dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem takich osób. Przepisy wymieniają trzy kategorie takich kosztów: administracyjne, związane z transportem niepełnosprawnych pracowników do miejsca pracy, a także koszty budowy i przebudowy pomieszczeń firmy, by uwzględnić zwiększone potrzeby takich osób.
PFRON zastrzega jednak, że do refundacji kwalifikują się wyłącznie dodatkowe koszty zatrudnienia niepełnosprawnych, tzn. oprócz tych, jakie i tak poniósłby pracodawca, gdyby zamiast niepełnosprawnych zatrudniał osoby zdrowe.
Zdaniem PFRON koszty podlegające refundacji nie są uzależnione wprost od wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych. Jeżeli zatem wynosi on np. 65 proc., nie znaczy to wcale, że zostanie zrefundowane np. 65 proc. kosztów administracyjnych firmy.
Dzieje się tak, ponieważ refundacja może objąć np. wynagrodzenia pracowników administracji zajmujących się wyłącznie obsługą związaną z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych (w części niedofinansowanej już wcześniej przez PFRON). Jeśli jednak pracodawca zdecydował się zatrudnić do takiej obsługi zewnętrzną firmę, rachunki za jej pracę zdaniem PFRON nie podlegają już refundacji. Nie mogą bowiem zostać zwrócone koszty usług zleconych podmiotom zewnętrznym.
Jeśli zaś chodzi o wydatki takich przedsiębiorców na budowę lub przebudowę pomieszczeń firmy, tak by dostosować je do potrzeb niepełnosprawnych pracowników, to PFRON zrefunduje koszty tylko tych inwestycji, które zostaną rozpoczęte dopiero po złożeniu wniosku o takie dofinansowanie. Nie ma więc możliwości, by Fundusz dołożył się do robót, które trwają lub zostały już zakończone.
Zgodnie z wyjaśnieniami PFRON przedsiębiorcy mogą wystąpić o refundacje w każdej kategorii kosztów w oddzielnych wnioskach.