[b]– Spółka jako zleceniodawca zawiera umowy-zlecenia z osobami fizycznymi na wykonanie określonych zadań poza miejscem siedziby i prowadzenia działalności gospodarczej. Umowy określają, że przedmiot zlecenia będzie wykonywany we wskazanym miejscu, często za granicą. Ustalając wynagrodzenie, jednocześnie zobowiązujemy się do pokrycia kosztów przejazdu do miejsca wykonania zlecenia i pobytu, traktując ten zwrot kosztów jako koszty delegacji i diet zwolnione z podatku. Czy prawidłowo?[/b]

Zgodnie z art. 21 ust. pkt 16b i ust. 13 ustawy o PIT wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, pod warunkiem że te otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Tylko zatem diety i inne należności za czas podróży zleceniobiorcy będą korzystały ze zwolnienia z podatku.

[srodtytul]Podróż tylko incydentalnie[/srodtytul]

Przepis ten nie definiuje pojęcia podróży, trzeba zatem sięgnąć do bogatego orzecznictwa dotyczącego tej kwestii. Miejscem pracy, i odpowiednio wykonania zlecenia czy dzieła, jest miejsce czy obszar, w którym w normalnym, zwyczajnym trybie praca lub zlecenie będzie wykonywane. Podróżą służbową będzie wykonywanie zadania poza stałym miejscem pracy czy zlecenia.

Tym samym podróż służbowa polega na zleceniu pracownikowi czy zleceniobiorcy wykonania zadania (części pracy czy zlecenia) poza stałym miejscem wykonywania danych zadań (por. [b]wyrok Sądu Najwyższego z 30 maja 2001 r., I PKN 424/00, OSNP 2003/7/172[/b]).

Podróż zatem ma mieć charakter incydentalny, a jej istotą jest tymczasowość pobytu w miejscu wykonania zadania. Nie będzie nią zatem wykonywanie zadań w różnych miejscach, szczególnie gdy obszar lub miejsce wykonania zadania jest od razu wskazane umownie [b](wyrok SN z 19 listopada 2008 r. II PZP 11/08).[/b]

[srodtytul]Wynagrodzenie zleceniobiorcy[/srodtytul]

Jeśli zatem w umowie-zleceniu jako miejsce wykonania zadania (czynności) wskazano miejsce poza siedzibą czy miejscem wykonywania działalności zleceniodawcy, określono tym samym stałe miejsce wykonania danego zadania (zlecenia).

Zatem przejazd do tego miejsca i pobyt tam nie może być traktowany jako wykonanie zlecenia poza stałym miejscem jego wykonania. Strony wskazały od razu miejsce wykonania zadania, określając je w umowie, a zatem zleceniobiorca zgodził się je wykonać w tak określonym miejscu. Tym samym zwrot kosztów przejazdu i pobytu w miejscu wykonywania umowy przez czas realizacji zlecenia oraz wypłacone diety nie mieszczą się w pojęciu diet i innych należności za czas podróży.

Zleceniodawca oczywiście może wypłacić zleceniobiorcy tak określone należności, ale nie będą one korzystały ze zwolnienia od PIT, przewidzianego dla diet i innych należności za czas podróży. Będą opodatkowane jako część wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenia.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym, wspólnikiem w Taxa Group sp. z o.o. we Wrocławiu[/i]