[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Jego interpretacja z 8 kwietnia 2009 r. (nr IPPP2/443-118/09-2/ASi)[/b] potwierdza stanowisko podatnika, który wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych.
Chodziło o odpowiedź na pytanie, czy wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) i który posiada numer VAT UE, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu towarów i usług związanych ze sprzedażą samochodów używanych. Działalność gospodarcza wnioskodawcy polega na kupowaniu za granicą samochodów osobowych od osób fizycznych. Następnie sprzedaje te auta w kraju jako towary używane na zasadzie marży. W związku z działalnością dokonuje zakupu usług i towarów, np. przeglądów technicznych, części czy paliwa.
Wnioskodawca jest zdania, że ma prawo do odliczenia całości VAT naliczonego od tych faktur. Powołał się przy tym na art. 86 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC7A82ECC899726D19E80927978FEF52?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link]. Zgodnie z nim w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazał jednak na art. 120 ust. 19 ww. ustawy, w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu na zasadach innych niż określone w ust. 4 i 5 (system marży).
Artykuł 120 ust. 4 ustawy o VAT stanowi natomiast, iż dla podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez niego dla celów działalności lub importowanych w celu odsprzedaży podstawą opodatkowania VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.
„Oznacza to, że brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionych przez wnioskodawcę towarów i usług dotyczy jedynie przypadków, gdy nabył on towar używany, którego dostawa podlegała opodatkowaniu w systemie marży. Nabywca towaru nie ma bowiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu opodatkowania marży” – czytamy w uzasadnieniu interpretacji.
Dyrektor mazowieckiej Izby Skarbowej uznał jednak, że [b]podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług i towarów, np. przeglądów technicznych, części czy paliwa wykorzystywanych następnie do serwisów przedsprzedażowych, mimo że sprzedaż samochodu następuje w systemie marży. Części te nie mają bowiem charakteru towarów używanych w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, których dostawa mogłaby podlegać opodatkowaniu w systemie marży, a w konsekwencji wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego.[/b]