Pracodawca powinien wydać świadectwo pracy pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jest to jego obowiązek. Co więcej, pracownik nie musi występować z wnioskiem o sporządzenie tego dokumentu. Z kolei pracodawca nie może uzależnić jego wydania od uprzedniego rozliczenia się pracownika z firmą, np. oddania telefonu komórkowego. Jeżeli pracodawca ma przeciwko pracownikowi roszczenia, powinien wystąpić do sądu. Nie może natomiast odmawiać z tego powodu wystawienia świadectwa pracy. Dane na nim zawarte muszą być poprawne. Jeśli jest inaczej, i pracownik wnioskuje o sprostowanie dokumentu, wtedy szef musi uwzględnić uwagi. Podpowiadamy, jak prawidłowo skorygować dokument.
[srodtytul]Trzeba sprawdzić treść [/srodtytul]
Pracownik, który otrzymał świadectwo pracy, powinien sprawdzić, czy pracodawca zamieścił w nim prawdziwe oraz kompletne dane. W świadectwie pracy powinny się znaleźć informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- zajmowanych stanowisk,
- zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,
- wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
- podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
- urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy,
- należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku, z powodu braku środków finansowych,
- okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
- wykorzystanego urlopu wychowawczego,
- liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 k.p.,
- okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 par. 1 k.p.,
- okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
- okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
- danych zamieszczonych na żądanie pracownika (informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach).
Ponadto świadectwo pracy powinno zawierać pouczenie o trybie jego prostowania.
[srodtytul]Wniosek do pracodawcy[/srodtytul]
Jeżeli dane zawarte w świadectwie pracy są nieprawdziwe lub niepełne, pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego sprostowanie (wewnątrzzakładowe postępowanie reklamacyjne). Warto pamiętać, że jeśli przełożony odmówi sprostowania świadectwa pracy, to pracownik może złożyć pozew do sądu.
W literaturze prezentowane są różne poglądy na temat konsekwencji wniesienia przez pracownika pozwu do sądu z pominięciem pracodawcy. Według pierwszego stanowiska sąd powinien oddalić taki pozew. Zdaniem innych przedstawicieli doktryny w takim przypadku sąd powinien przekazać pozew pracodawcy jako wniosek o sprostowanie świadectwa pracy (art. 464 par. 1 k.p.c.).
[srodtytul]Ważne terminy[/srodtytul]
Wniosek do pracodawcy oraz pozew do sądu o sprostowanie świadectwa pracy pracownik powinien wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania odpowiednio świadectwa lub odmowy jego sprostowania. Jeżeli nie dokona tych czynności w określonych terminach, pracodawca może nie uwzględnić zmian. Istnieje jednak możliwość przywrócenia terminu (art. 265 k.p.). Może tego dokonać sąd, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o sprostowanie świadectwa ze swojej winy. Wniosek o przywrócenie terminu należy wnieść do sądu w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. We wniosku muszą się znaleźć argumenty uzasadniające przywrócenie terminu.
Ponadto pracodawca może dobrowolnie uwzględnić wniosek o sprostowanie świadectwa pracy złożony po terminie.
On również ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku podwładnego kwestionującego dane ze świadectwa. Jeżeli uwzględni taką reklamację, w tym terminie musi wydać nowe świadectwo pracy. Jeśli jednak nie zamierza przychylić się do prośby pracownika, wtedy w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku zawiadamia go na piśmie o jego negatywnym rozpatrzeniu.
[srodtytul]Pracownik wniesie pozew[/srodtytul]
Pracownik kwestionujący treść świadectwa pracy powinien najpierw wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa. Jeżeli pominie ten etap postępowania, sąd pracy oddali jego pozew. Jeśli jednak procedura została zachowana, a pracodawca odmówił dokonania korekty, to pracownik może wystąpić do sądu z żądaniem sprostowania świadectwa pracy w ciągu siedmiu dni od dnia zawiadomienia o odmowie. Pozew o sprostowanie świadectwa pracy należy wnieść do sądu rejonowego, sądu pracy (art. 461 § 1[sup]1[/sup] k.p.c.). Pracownik powinien w nim wskazać, które informacje zamieszczone na świadectwie są niezgodne z prawdą oraz o jakie dane należy je uzupełnić.
Jeżeli sąd pracy uwzględni powództwo pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca powinien wydać pracownikowi niezwłocznie nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu trzech dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie. W sytuacji gdy np. zwolnił pracownika w trybie dyscyplinarnym, a sąd uznał, że było to niezgodne z przepisami, wówczas pracodawca musi na świadectwie wpisać informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę (art. 97 par. 3 k.p.).
Natomiast pracodawca, na żądanie pracownika, uzupełnia treść wydanego świadectwa pracy o dodatkową informację o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy:
- przywracającym pracownika do pracy,
- przyznającym pracownikowi odszkodowanie,
- z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia.
Warto też wiedzieć, że wydając pracownikowi nowe świadectwo pracy, najpóźniej w dniu wydania tego dokumentu trzeba usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednie świadectwo.