Takie zmiany wprowadza nowela z 19 grudnia 2008 r. do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294303]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (DzU nr 235, poz. 1601)[/link]. Weszła w życie 1 stycznia 2009 r.
[srodtytul]Pierwsze podanie[/srodtytul]
Zainteresowani refundacją kosztów zatrudnienia młodocianych składają wniosek o zawarcie umowy o refundację wypłacanych im wynagrodzeń i odprowadzanych od niego składek ZUS. Dotychczas robili to zaraz po zawarciu z młodocianym umowy o przygotowanie zawodowe. Teraz nie muszą czekać na podpisanie tego kontraktu. Procedurę związaną z uzyskaniem finansowej pomocy wolno rozpocząć dużo wcześniej, gdy dopiero planujemy zatrudnienie takiej osoby. Tak jak do tej pory wniosek dostarczamy do siedziby centrum edukacji i pracy młodzieży Ochotniczego Hufca Pracy właściwego dla miejsca przygotowania zawodowego. Nadal przekazujemy go samodzielnie albo za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców, np. Cechu Rzemiosł Różnych. We wniosku podajemy m.in.
- nazwę pracodawcy,
- adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności,
- numer identyfikacji podatkowej – NIP,
- oznaczenie prowadzonej działalności według PKD,
- formę prawną prowadzonej działalności,
- nazwę dokumentów poświadczających uprawnienia do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,
- deklarację zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej sześciu miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego każdego młodocianego, którego dotyczy wniosek o zawarcie umowy, oraz informację o otrzymanej pomocy publicznej.
Dodatkowo dołączamy do niego oświadczenia np. o:
- liczbie pracowników zatrudnionych w dniu składania wniosku o zawarcie umowy, z uwzględnieniem młodocianych i roku ich nauki,
- liczbie młodocianych, którzy w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy ukończyli przygotowanie zawodowe u tego pracodawcy,
- liczbie młodocianych, którzy ukończyli przygotowanie zawodowe w okresie ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku o zawarcie umowy i kontynuowali zatrudnienie u tego pracodawcy przez okres co najmniej 12 miesięcy lub nadal są u niego zatrudnieni,
- niekorzystaniu z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń młodocianych.
[b]Uwaga! Od nowego roku przedkładamy jeszcze jedną deklarację: o tym, że nie musimy zwracać innej pomocy publicznej otrzymanej niezgodnie z prawem. Ponadto wniosek trzeba wzbogacić o wykaz zawodów lub zakresów przyuczania, w których ma się odbywać przygotowanie zawodowe, oraz o liczbę młodocianych do niego skierowanych. Dotychczas wystarczyło podać jedynie imienny wykaz tych uczniów. [/b]
[srodtytul]Nowy termin[/srodtytul]
Zmienia się też data złożenia wniosków o zawarcie umowy o refundacje wynagrodzeń i składek ZUS młodocianych zatrudnionych w formach szkolnych.
Jeszcze w ubiegłym roku takie podanie składaliśmy do 15 listopada. Przepisy nie wskazywały początkowej daty tego okresu, ale w praktyce był to wrzesień, kiedy to zazwyczaj podpisujemy z młodocianymi umowy o przygotowanie zawodowe.
[b]Teraz, gdy młodociany ma odbywać przygotowanie w formach szkolnych, wniosek o zawarcie umowy refundacyjnej wolno złożyć w okresie od 1 stycznia do 15 listopada każdego roku.[/b]
Zmiana ta jest konsekwencją tego, że [b]od 1 stycznia 2009 r. wniosek poprzedza zawarcie umowy o przygotowanie zawodowe. Zatem z jego złożeniem nie trzeba czekać – tak jak dotychczas – do rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy takie umowy zawieramy[/b].
Jeśli chodzi o młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe w formach pozaszkolnych, to nadal wniosek o refundacje składamy do 20 każdego miesiąca.
Rozporządzenie wydłużyło też termin wypłacania refundacji wynagrodzeń i składek ZUS młodocianych. Otóż ta pomoc publiczna będzie udzielana do końca grudnia 2013 r., z tym że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi najpóźniej do 31 lipca 2016 r.