Do tej pory nie było w ustawie konkretnej daty wniesienia zabezpieczenia. Jednak z urzędowych wyjaśnień wynikało, że firmy wprowadzające sprzęt dla gospodarstw domowych muszą wnosić zabezpieczenie do 31 grudnia roku poprzedniego za rok następny. Zabezpieczenie wnosi się też w razie wygaśnięcia lub rozwiązania umowy z organizacją odzysku sprzętu albo otwarcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości organizacji odzysku. Firmy rozliczające się z odzysku i recyklingu sprzętu przez organizację odzysku w ogóle nie muszą wnosić zabezpieczeń.
Żeby obliczyć wysokość zabezpieczenia, trzeba pomnożyć masę sprzętu, którą firma zamierza wprowadzić na rynek, przez stawkę opłaty produktowej określonej dla tego sprzętu.
Przypominamy, że zabezpieczeniem może być:
- depozyt wpłacony na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- odpowiednia umowa ubezpieczenia (polisę trzeba będzie złożyć w NFOŚiGW),
- gwarancja bankowa (także złożona w NFOŚiGW).
Fundusz zwróci zabezpieczenie przedsiębiorcy, jeżeli ten sfinansuje zbiórkę, a także dalsze przetwarzanie bądź unieszkodliwianie zużytego sprzętu.
Podstawą obliczenia wysokości depozytu, umowy albo gwarancji jest:
- dla wprowadzającego, który dopiero zamierza się wpisać do rejestru – masa sprzętu, który zamierza wprowadzić w danym roku kalendarzowym;
- dla wprowadzającego wpisanego do rejestru – masa sprzętu wprowadzonego w poprzednim roku kalendarzowym.
Wysokość zabezpieczenia finansowego oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej dotyczącej recyklingu zużytego sprzętu oraz jego masy.
[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292819]Nowelizacja ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wchodząca w życie 1 stycznia 2009 r. została opublikowana w DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1464[/link].