Odbywając staż z urzędu pracy bezrobotny nabywa różne uprawnienia. Z części z nich będzie mógł jednak korzystać dopiero po zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę. Reguluje to [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link].
[srodtytul]Co wliczamy do okresu pracy[/srodtytul]
Zgodnie z art. 79 ust. 1 tej ustawy, okresy pobierania stypendium stażowego wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Okresów pobierania stypendium nie wlicza się jednak do: - okresu pracy, od którego zależy nabycie uprawnień do urlopu wypoczynkowego,
- okresów wymaganych do nabycia prawa i wymiaru czasu pobierania zasiłku,
- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów. Wynika to z art. 79 ust. 2 ustawy.
Należy zaznaczyć, że okres, w którym osoba była bezrobotna i nie miała prawa do zasiłku, nie ma wpływu ani na wymiar urlopu, ani na nabycie prawa do niego. Gdy natomiast pracownik po okresie zatrudnienia jest na bezrobociu i pobiera z tego tytułu świadczenia, okres ten będzie liczył się do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.
[srodtytul]Nabycie prawa do urlopu i jego wymiar[/srodtytul]
W zakresie uprawnień urlopowych istotne jest rozgraniczenie pojęć: nabycie prawa do urlopu i wymiar urlopu. Jak wspomnieliśmy, okres pobierania stypendium wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego, lecz nie ma wpływu na nabycie prawa do niego.
Wymiar urlopu wypoczynkowego to liczba dni przysługującego wypoczynku, zależnego od ogólnego stażu pracy pracownika w rozumieniu kodeksu pracy. Natomiast do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, okresy ukończonej nauki potwierdzone świadectwem szkolnym lub dyplomem oraz inne okresy „zaliczane”, określone odrębnymi przepisami, np. właśnie okres pobierania stypendium przez stażystę czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego to prawo do skorzystania z niego. Obecnie warunkiem decydującym o uzyskaniu prawa do urlopu jest przepracowanie określonego czasu. Pracownik nabywa prawo do pierwszego w życiu zawodowym urlopu wypoczynkowego z upływem miesiąca pracy wykonywanej na podstawie kodeksu pracy. Podczas stażu nie przysługuje bowiem prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego wynikającego z kodeksu pracy, a jedynie do dni wolnych przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia.
[srodtytul]Ważna opinia[/srodtytul]
Po zakończeniu programu stażowego pracodawca nie wydaje świadectwa pracy. Wydaje tylko opinię zawierającą informacje o zadaniach wykonywanych przez bezrobotnego i o umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu oraz o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego, kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych pozyskanych w trakcie przygotowania zawodowego (zgodnie z art. 53 ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia).
Natomiast starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu lub przygotowania zawodowego.
[ramka][b]Staż to nie zatrudnienie w rozumieniu kodeksu pracy.[/b]
Przyjęcie na staż z urzędu pracy nie jest zatrudnieniem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Polega ono na zawarciu pewnego rodzaju umowy cywilnoprawnej, którą podpisują pracodawca wyrażający chęć przyjęcia stażysty i właściwy starosta, który kieruje bezrobotnego na odbycie stażu. W trakcie odbywania stażu bezrobotnym przysługuje stypendium i właśnie to ma wpływ na uprawnienia.[/ramka]