Art. 97 kodeksu pracy stanowi, że w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy szef musi niezwłocznie wydać świadectwo pracy. Nie ma natomiast mowy o obowiązku wydania pracownikowi innych dokumentów.
W myśl § 2 tego przepisu na żądanie zatrudnionego w świadectwie należy podać jednak informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach. Jeżeli kursy podnoszące kwalifikacje podwładnego odbywały się na koszt pracodawcy, nie musi on wydać dokumentów potwierdzających ich odbycie. Jest natomiast obowiązany – na żądanie pracownika – zamieścić informacje o uzyskanych przez niego kwalifikacjach w świadectwie.
Zgodnie z art. 229 § 7 k.p. szef musi przechowywać orzeczenia lekarskie wydane na podstawie wstępnych, okresowych lub kontrolnych badań lekarskich pracownika. Z przepisu tego wynika, że nie przechowuje wyników badań lekarskich, a jedynie wydane na ich podstawie orzeczenia stwierdzające zdolność do pracy na danym stanowisku. Ponieważ są one związane z konkretnym stosunkiem pracy i wykonywane na koszt przełożonego, nie ma on obowiązku wydać ich pracownikowi po wygaśnięciu tego stosunku.
Podobnie jest ze szkoleniami bhp. Art. 207 k.p. stanowi, że szef ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Natomiast w myśl art. 211 k.p. pracownik musi znać i przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz zdawać wymagane egzaminy. Ponieważ przeprowadzenie szkolenia bhp to jeden z dowodów, że szef dba o bezpieczeństwo i higienę w zakładzie, nie wydaje zaświadczeń o odbytym kursie pracownikowi odchodzącemu z pracy.
Autor jest legislatorem w Kancelarii Senatu