[b]Pilnie potrzebujemy osób do sprzedaży choinek. Chętni zgłaszają się do naszego sklepu ogrodniczego i praktycznie od razu przystępują do pracy. Czy tak zawarte (ustnie) umowy na czas wykonywania określonej pracy są ważne? Nie mamy w tej chwili czasu na sporządzanie umów na piśmie.[/b]

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Taka zasada zawarta jest w art. 29 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D33ED9BA73E9D26A12B536065909AD26?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Dotyczy to każdego rodzaju angażu, zatem i takiego zawieranego na czas wykonywania określonej pracy.

Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez podwładnego, potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do stron i rodzaju umowy oraz jej warunków. Przy czym niezachowanie formy pisemnej nie powoduje od razu nieważności umowy o pracę.

Trzeba pamiętać, że [b]pracodawca, który nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 2 k.p.). Grozi mu za to grzywna wynosząca od 1000 do 30 tys. zł.[/b] Gdyby czytelnik próbował unikać późniejszego zawarcia angażu, może mieć kłopoty.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Tak wynika z art. 22 k.p. [b]Jeżeli zatem wykonywanie pracy posiada takie cechy, a pracodawca odmówiłby zawarcia umowy na piśmie, to pracownik może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.[/b]

Ta ma prawo skierować do pracodawcy wystąpienie z wnioskiem o potwierdzenie w formie pisemnej rodzaju i warunków umowy o pracę, a także wytoczyć na rzecz zainteresowanej osoby powództwo o ustalenie stosunku pracy. Pracownik może także wystąpić z takim powództwem samodzielnie, zgłaszając w sądzie pracy powództwo o ustalenie stosunku pracy.

Czytelnik powinien jeszcze pamiętać o jednym. Otóż do wykonywania pracy nie wolno mu dopuścić osoby, która nie ma aktualnych badań lekarskich. Jako nowy pracodawca powinien skierować zatrudnionego na wstępne badania lekarskie. Z tego obowiązku nie zwolni go nawet pilne przyjęcie do pracy uzasadnione jego potrzebami.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– art. 22 i art. 29 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).[/link][/i]