Przede wszystkim przez każdą czynność przed sądem, przed innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym – przedsięwziętą bezpośrednio w celu ustalenia, dochodzenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia tego roszczenia. Nie da się tu omówić wszystkich możliwych zachowań. Za przykład niech posłużą najbardziej typowe – wniesienie do sądu powszechnego pozwu czy wniosku o udzielenie zabezpieczenia, wszczęcie postępowania przed sądem polubownym, skierowanie do komornika wniosku o wszczęcie egzekucji.
Przerwaniem przedawnienia skutkuje też uznanie roszczenia przez dłużnika. Od niedawna do przerwania biegu przedawnienia dochodzi także wskutek wszczęcia tzw. mediacji. Co to takiego? Mediacja to sposób rozwiązywania sporów polegający na tym, że strony dochodzą do porozumienia przy pomocy osoby trzeciej (mediatora). Do mediacji dojść może zarówno z inicjatywy samych stron, jak i sądu, przed którym sprawa się toczy.
Pamiętajmy, że po każdym przerwaniu biegu przedawnienia zaczyna się on od początku. Co więcej, jeśli przerwę spowodowało wszczęcie postępowania sądowego, polubownego itp., przedawnienie nie biegnie dopóty, dopóki postępowanie to się nie skończy. Nie ma natomiast przeszkód, żeby bieg przedawnienia był przerywany więcej niż raz.
Podstawa prawna: art. 123 – 124 kodeksu cywilnego