Przeglądając program „Inteligentny rozwój" pod kątem możliwości pozyskania dotacji przez przedsiębiorców, natrafia się na działanie 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP". To ciekawa oferta dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwinąć własną ofertę, wprowadzając nowy produkt (towar, usługę) lub znacząco ją unowocześniając dzięki zmianom technologicznym, a także w zakresie szeroko rozumianego wzornictwa i marketingu.
O atrakcyjności tego instrumentu wsparcia przesądza to, że firma ma szansę skorzystać z dofinansowanych usług doradczych, a następnie pozyskać pieniądze na wdrożenie nowych rozwiązań w przedsiębiorstwie. Sam pomysł, czy choćby świadomość konieczności wprowadzenia zmian i unowocześnienia wizerunku firmy i jej oferty może nie wystarczyć, jeżeli sam właściciel lub kadra zarządzająca nie mają pewności, co i jak należałoby przeprowadzić.
Właśnie na tym etapie z pomocą mogą przyjść doradcy zewnętrzni, którzy przyjrzą się organizacji, zapoznają się z propozycjami zmian, a może sami je zaproponują lub zmodyfikują, a następnie pomogą wdrożyć je w firmie przyczyniając się do powstania innowacyjnych rozwiązań. Koniec końców, aby firma mogła skorzystać z dofinansowania, muszą to być innowacje produktowe lub procesowe związane ze zmianami technologicznymi (innowacje organizacyjne, zmiany wzornictwa, nowe modele marketingowe mogą być wprowadzane uzupełniająco – nie mogą jednak stanowić istoty projektu).
Akredytowana pomoc
Zgodnie z warunkami funkcjonowania działania 2.3.1, proinnowacyjne usługi mogą być świadczone przez akredytowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii instytucje otoczenia biznesu. W myśl przepisów dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące zakupu następujących rodzajów usług proinnowacyjnych wspierających wdrożenie innowacji produktowej lub procesowej o charakterze technologicznym w przedsiębiorstwie wnioskodawcy:
- usług doradczych w zakresie innowacji w rozumieniu art. 2 pkt 94 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 651/2014 oznaczających doradztwo, pomoc i szkolenia w zakresie transferu wiedzy, nabywania i ochrony wartości niematerialnych i prawnych oraz korzystania z nich, korzystania z norm i regulacji, w których są one osadzone,
- usług doradczych w zakresie innowacji, o których mowa powyżej oraz usług wsparcia innowacji w rozumieniu art. 2 pkt 95 oznaczających udostępnienie przestrzeni biurowej, banków danych, zasobów bibliotecznych, badań rynku, laboratoriów, znakowanie, testowanie i certyfikację jakości w celu opracowania bardziej efektywnych produktów, procesów i usług.
Powyższe określenia wynikają z przepisów unijnego rozporządzenia. Aby lepiej je zrozumieć warto podać bardziej konkretne przykłady. I tak te pierwsze usługi mogą obejmować następujące działania:
- analizy alternatywnych ścieżek rozwoju poprzez wdrażanie innowacji,
- uszczegółowienia i oceny wybranej ścieżki rozwoju związanej z wprowadzaniem innowacji,
- przygotowania szczegółowego modelu finansowego dla opracowywanej lub wykorzystywanej innowacji,
- identyfikacji i mapowania kluczowych procesów biznesowych związanych z wdrażaniem innowacji, ich modyfikacji i optymalizacji,
- poszukiwania i nawiązania kontaktu z dostawcą technologii,
- pomocy w opracowaniu dokumentacji funkcjonalnej lub technicznej niezbędnej do zastosowania nowości,
- pomocy w procesie przygotowania lub przeprowadzenia negocjacji z dostawcą technologii,
- doradztwa w procesie przygotowania umowy zakupu technologii pomiędzy dostawcą i odbiorcą technologii,
- analizy ryzyka wdrożenia innowacji,
- doradztwa i pomocy w opracowaniu i przeprowadzeniu pilotażowego wykorzystania innowacji,
- doradztwa, pomocy i szkolenia w pełnym wprowadzeniu innowacji,
- monitorowania i oceny efektów wdrożenia innowacji,
- analizy wpływu zastosowania technologii na środowisko naturalne,
- doradztwa w zarządzaniu własnością intelektualną, w tym w zakresie ochrony praw własności intelektualnej, badania stanu techniki i czystości patentowej,
- opracowania strategii marketingowej dla wyrobu lub usługi będącej przedmiotem wdrożenia innowacji,
- doradztwa w zakresie rozwoju zasobów ludzkich związanych z istotą realizowanego projektu,
- pozostałego uzasadnionego doradztwa niezbędnego do skutecznego wprowadzenia innowacji technologicznej.
Plus inwestycja
Skorzystanie z pomocy ekspertów ma pomóc przedsiębiorcy wdrożyć innowacje technologiczne. To ostatnie w praktyce może wymagać zakupu oraz montażu (instalacji) nowych maszyn, urządzeń, a także wykorzystania wartości niematerialnych i prawnych w formie wykupienia praw do korzystania z patentów, licencji lub innej nieopatentowanej wiedzy technicznej. Biorąc to pod uwagę, jak również fakt, że celem większości projektów wspieranych unijnym dofinansowaniem powinny być nowe produkty, a nie jedynie pomysły ich stworzenia, część inwestycyjna również może zostać dofinansowana.
W związku z tym, śledząc katalog kosztów kwalifikowanych (podlegających rozliczeniu), można zobaczyć, że dofinansowanie wolno przeznaczyć na zakup rzeczowych aktywów trwałych (za wyjątkiem nieruchomości) lub wartości niematerialnych i prawnych związanych z:
- założeniem nowego zakładu (przedsiębiorstwa),
- zwiększeniem zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu,
- zróżnicowaniem (dywersyfikacją) dotychczasowej produkcji poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w danym przedsiębiorstwie,
- zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.
Powyższe kryteria oznaczają konieczność wpisania się w jeden z rodzajów tzw. inwestycji początkowej (zdefiniowanej w przywołanym wcześniej rozporządzeniu Komisji Europejskiej). Oczywiście wszystkie muszą być związane z wdrażaniem innowacji produktowej lub procesowej o charakterze technologicznym, co jest podstawą dla udzielania wsparcia z omawianego działania programu „Inteligentny rozwój".
Warto także podkreślić, że w przypadku projektów dotyczących wdrożenia jedynie innowacji produktowej, dopuszczalnymi formami inwestycji początkowej są tylko inwestycja w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu oraz inwestycja w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie.
Za realizację działania 2.3.1 odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. To ona ogłosiła konkurs i będzie przyjmować oraz oceniać wnioski (na podstawie opublikowanych kryteriów wyboru projektów). Stąd także na stronie agencji można znaleźć szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin.
Cztery rundy lub do wyczerpania budżetu
Konkurs jest podzielony na cztery rundy. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą składać wnioski w następujących terminach:
- dla rundy I – od 10 kwietnia do 31 maja,
- dla rundy II – od 1 czerwca do 31 lipca,
- dla rundy III – od 1 sierpnia 2018 r. do 30 września,
- dla rundy IV – od 1 października 2018 r. do 25 października.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli kwota dofinansowania złożonych w ramach naboru wniosków o dofinansowanie przekroczy 120 proc. dostępnego budżetu, termin składania aplikacji może ulec skróceniu. -
Akredytacja i efekt zachęty
Usługa proinnowacyjna może być świadczona przez maksymalnie trzy instytucje otoczenia biznesu wybrane przez wnioskodawcę przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Zakładana do realizacji w projekcie usługa musi być świadczona przez akredytowane IOB albo IOB zgłoszone do akredytacji. Akredytacja IOB powinna dotyczyć zakresu usług wskazanych przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie. Zgłoszenie IOB do akredytacji w zakresie usług wskazanych przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie musi nastąpić nie później niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. IOB wskazana przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie musi zostać akredytowana w zakresie usług wskazanych przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie przed podpisaniem (zawarciem) umowy o dofinansowanie projektu.
Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie możliwe jest zawarcie z wykonawcami, w tym z IOB, umów warunkowych związanych z realizacją zadań przewidzianych w projekcie z warunkiem zawieszającym do czasu złożenia wniosku o dofinansowanie lub uzyskania dofinansowania na realizację projektu. Umowa warunkowa musi zawierać zobowiązanie do realizacji zakresu zamówienia w okresie realizacji projektu. Zawarcie z wykonawcą umowy bezwarunkowej będącej prawnie wiążącym zobowiązaniem do realizacji zamówienia na rzecz wnioskodawcy lub zakładającej realizację zamówienia przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie lub w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, zostanie uznane za rozpoczęcie realizacji projektu, co oznacza utratę możliwości uzyskania dofinansowania.
Ważne liczby
Wartość kosztów kwalifikowanych dla części związanej z zakupem usługi proinnowacyjnej musi mieścić się w przedziale 50 tys. zł – 500 tys. zł. Natomiast maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych inwestycji początkowej nie może przekraczać dwukrotności łącznej wartości takich kosztów dla usług doradczych w zakresie innowacji oraz usług wsparcia innowacji. Oznacza to, że przy maksymalnym wykorzystaniu możliwości, jakie daje działanie, wartość kosztów inwestycyjnych mogłaby zbliżać się do miliona złotych. -