Jak założyć i prowadzić firmę we Włoszech

Rynek włoski nie jest jednolity ze względu na istotne różnice w poziomie rozwoju gospodarki pomiędzy północną częścią kraju i południową. Dlatego też zrozumienie procedury zakładania firmy we Włoszech może z pozoru stwarzać pewne trudności. Jednak przeprowadzone w ostatnich latach reformy dostosowały normy włoskiego prawa spółek do standardów europejskich i obecnie procedura otwarcia spółki na terenie Włoch przypomina w znacznym stopniu procedurę prawa polskiego.

Aktualizacja: 16.09.2017 16:17 Publikacja: 16.09.2017 14:56

Jak założyć i prowadzić firmę we Włoszech

Foto: Fotolia.com

Warto jednak zauważyć, że duża autonomia regionów włoskich skutkować może zróżnicowanym czasem oczekiwania na zarejestrowanie spółki lub odmiennym podejściem urzędów do obcokrajowców w zależności od tego, w jakiej części kraju ma być prowadzony biznes. Zasadniczo najbardziej przyjaznym do tego regionem jest Lombardia i pozostała część północnych Włoch, gdzie ulokowana jest znaczna część spółek z zagranicznym kapitałem.

Najczęściej wybieranymi formami prawnymi dla prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Włoch są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (wł. „societa a responsabilita limitata", w skrócie „s.r.l.") i spółka akcyjna (wł. „societa per azioni", w skrócie „spa"). Jednak zasadniczo dla firmy średniej wielkości najbardziej popularną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na fakt, iż jest to najpopularniejszy typ spółki kapitałowej, warto przeanalizować krok po kroku, jak wygląda procedura otwarcia tej spółki we Włoszech i na jakie aspekty proceduralne należy zwrócić szczególną uwagę.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki