Aktualizacja: 20.04.2017 02:00 Publikacja: 20.04.2017 02:00
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski
Pracownik został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące w grudniu 2016 r. Zgodnie z przepisami tymczasowe aresztowanie pracownika jest zdarzeniem, które powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z upływem 3 miesięcy nieobecności w pracy z tego powodu, jeśli pracodawca nie rozwiązał wcześniej umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego w 2017 r. Jak taką informację umieścić w treści świadectwa pracy?
W tym przypadku pracodawca może mieć wątpliwość, jak wykazać fakt nienabycia prawa do urlopu pracownika, którego stosunek pracy wygasł w związku z tymczasowym aresztowaniem. Zasadą jest, że w ust. 5 pkt 1 świadectwa umieszcza się informację o wyłącznej liczbie dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Wynika to z treści „sposobu wypełniania świadectwa pracy". Problem w tym, że pouczenie nie wskazuje sposobu postępowania w przypadku, gdy pracownik nie nabył prawa do urlopu – jak w przypadku opisanym w pytaniu. Z pewnością pozostawienie pustego miejsca jest postępowaniem nieprawidłowym – może nasuwać podejrzenie przeoczenia. W braku odmiennych wskazań można przyjąć, że dopuszczalny będzie zapis „nie dotyczy" lub informacja bardziej opisowa „pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego". Z całą pewnością nie należy zamieszczać opisu wskazującego na powód braku nabycia prawa do urlopu, wskazując na tymczasowe aresztowanie w związku z konkretnymi zarzutami.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas