Treść świadectwa pracy ze szczegółami dot. przebiegu zatrudnienia

Wystawiając świadectwo pracy pracodawca nie powinien zostawiać pustych miejsc. Jednocześnie nie należy też wpisywać danych, które nie mają związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Publikacja: 20.04.2017 02:00

Treść świadectwa pracy ze szczegółami dot. przebiegu zatrudnienia

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Pracownik został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące w grudniu 2016 r. Zgodnie z przepisami tymczasowe aresztowanie pracownika jest zdarzeniem, które powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z upływem 3 miesięcy nieobecności w pracy z tego powodu, jeśli pracodawca nie rozwiązał wcześniej umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego w 2017 r. Jak taką informację umieścić w treści świadectwa pracy?

W tym przypadku pracodawca może mieć wątpliwość, jak wykazać fakt nienabycia prawa do urlopu pracownika, którego stosunek pracy wygasł w związku z tymczasowym aresztowaniem. Zasadą jest, że w ust. 5 pkt 1 świadectwa umieszcza się informację o wyłącznej liczbie dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Wynika to z treści „sposobu wypełniania świadectwa pracy". Problem w tym, że pouczenie nie wskazuje sposobu postępowania w przypadku, gdy pracownik nie nabył prawa do urlopu – jak w przypadku opisanym w pytaniu. Z pewnością pozostawienie pustego miejsca jest postępowaniem nieprawidłowym – może nasuwać podejrzenie przeoczenia. W braku odmiennych wskazań można przyjąć, że dopuszczalny będzie zapis „nie dotyczy" lub informacja bardziej opisowa „pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego". Z całą pewnością nie należy zamieszczać opisu wskazującego na powód braku nabycia prawa do urlopu, wskazując na tymczasowe aresztowanie w związku z konkretnymi zarzutami.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay