Regulamin pracy to nie miejsce na zakaz konkurencji

Jeśli zobowiązanie podwładnych do niepodejmowania działań konkurencyjnych wobec pracodawcy wynika z przepisów ustalających organizację i porządek pracy, to jego naruszenie nie może stanowić podstawy do zwolnienia pracownika.

Publikacja: 25.10.2016 06:30

Regulamin pracy to nie miejsce na zakaz konkurencji

Foto: 123RF

W regulaminie pracy mamy zapis, w świetle którego prowadzenie działalności konkurencyjnej przez pracownika wobec pracodawcy jest ciężkim naruszeniem porządku i dyscypliny. Czy mogę dyscyplinarnie zwolnić podwładnego wskazując jako przyczynę tej decyzji ciężkie naruszenie obowiązku pracowniczego polegającego na nierespektowaniu tego zapisu? Z tym konkretnym pracownikiem nie zawarłem oddzielnej umowy o zakazie konkurencji – pyta czytelnik.

Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron umowy (art. 104 § 1 k.p.). Jest on źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Jego zapisy nie mogą być mniej korzystne dla podwładnych niż przepisy kodeksu pracy, aktów wykonawczych, układów zbiorowych pracy, czy porozumień zbiorowych (art. 9 § 2–3 k.p.). Minimalną zaś treść tego dokumentu zawiera art. 1041 k.p.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?