Aktualizacja: 08.10.2016 10:31 Publikacja: 08.10.2016 09:30
Foto: 123RF
Kodeks pracy wymaga od pracodawcy wskazania jasnej i rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2001 r. (I PKN 715/00) w wypowiedzeniu uzasadnienie należy podać w sposób zrozumiały dla adresata. Ponadto jak podkreślił SN w wyroku z 14 maja 1999 r. (I PKN 47/99), warunek podania przyczyny wypowiedzenia zostaje spełniony w sytuacji, w której pracodawca wskazuje konkretne „fakty i rzeczowe okoliczności dotyczące osoby pracownika bądź jego zachowania w procesie świadczenia pracy lub zdarzeń, także niezależnych od niego, mających wpływ na decyzję pracodawcy". Nie wystarczy ogólnikowe wyjaśnienie, przyczyna ma być poparta dowodami, które w razie ewentualnego odwołania się do sądu przez pracownika będą w stanie obronić słuszność podjętych decyzji.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Jeśli natężenie stresu mieści się w dopuszczalnych granicach, sam fakt jego występowania nie stanowi nieprawidłowości i nie jest podstawą do jakichkolwiek roszczeń pracownika
Osoba zatrudniona, która nie ma jeszcze 55 lat, nie musi podejmować żadnych działań, aby pracodawca „zapisał” ją do PPK. Wystarczy, że ma wymagany do tego okres zatrudnienia. Jak obliczyć termin na „zapisanie” do PPK? Jakie konsekwencje grożą za niewykonanie tego obowiązku w terminie?
Umowa na zastępstwo jest wygodną formą zatrudnienia innej osoby w celu zastąpienia nieobecnego pracownika. Złe określenie przyczyny jej zawarcia albo daty jej rozwiązania naraża na niepotrzebne koszty. Jak uniknąć błędów?
Zawarte w kodeksie pracy przepisy dotyczące czasu pracy nie są wystarczające. Ustawodawca powinien podjąć prace nad zmianami i zagwarantować pracownikom prawo do bycia offline.
Często pierwszą osobą, która spotka się z konkretnym zagrożeniem, odkrywa je oraz definiuje, jest pracownik. Dlatego istotny jest jego czynny udział w procesie opracowywania, wdrażania i aktualizowania procedur.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Równie istotne, jak gromadzenie i prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jest przechowywanie materiałów dotyczących byłych zatrudnionych. I to w odpowiedni sposób oraz przez z góry określony czas. Inaczej pracodawcę mogą spotkać dotkliwe konsekwencje.
Wiele firm wprowadziło pracę zdalną po nowelizacji kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. Obecnie niektóre z nich chcą powrócić do pracy stacjonarnej lub ograniczyć liczbę dni pracy z domu. Jak przeprowadzić ten proces?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas