Kłamanie a zwolnienie z pracy

Utrata zaufania oznacza brak wiary w prawdomówność etatowca. Stanowi jedną z obiektywnych i racjonalnych przyczyn, na podstawie których szef ma prawo podjąć decyzję o rozwiązaniu z nim umowy.

Aktualizacja: 08.10.2016 10:31 Publikacja: 08.10.2016 09:30

Kłamanie a zwolnienie z pracy

Foto: 123RF

Kodeks pracy wymaga od pracodawcy wskazania jasnej i rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2001 r. (I PKN 715/00) w wypowiedzeniu uzasadnienie należy podać w sposób zrozumiały dla adresata. Ponadto jak podkreślił SN w wyroku z 14 maja 1999 r. (I PKN 47/99), warunek podania przyczyny wypowiedzenia zostaje spełniony w sytuacji, w której pracodawca wskazuje konkretne „fakty i rzeczowe okoliczności dotyczące osoby pracownika bądź jego zachowania w procesie świadczenia pracy lub zdarzeń, także niezależnych od niego, mających wpływ na decyzję pracodawcy". Nie wystarczy ogólnikowe wyjaśnienie, przyczyna ma być poparta dowodami, które w razie ewentualnego odwołania się do sądu przez pracownika będą w stanie obronić słuszność podjętych decyzji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama