Impreza z symbolicznym toastem to nie powód do zwolnienia

Udział pracowników w pożegnalnym spotkaniu po godzinach, z niewielką ilością alkoholu, za zgodą pracodawcy, na terenie firmy, nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniającego rozwiązanie umowy.

Aktualizacja: 03.05.2016 11:12 Publikacja: 03.05.2016 10:51

Impreza z symbolicznym toastem to nie powód do zwolnienia

Foto: 123RF

Sąd Najwyższy zajął się sprawą, w której chodziło o dyscyplinarne zwolnienie dwóch pracownic. W zakładzie pracy odbywało się pożegnanie pracowników, którzy odchodzili z pracy, tj. księgowej oraz dyrektorazakładu pracy. Przed spotkaniem pożegnalnym pracownica wystąpiła do dyrektora o wyrażenie zgody na zorganizowanie po godzinach pracy poczęstunku w pomieszczeniu socjalnym znajdującym się w piwnicy, informując, że zamierza poczęstować gości ciastem oraz niewielką ilością alkoholu. Dyrektor wyraził zgodę na taki poczęstunek. Pracownice, które o godzinie 15.30 opuszczały firmę, zostały zaproszone na spotkanie. W trakcie spotkania pracownice wypiły w niewielkich ilościach alkohol. Około godziny 17 do miejsca spotkania wkroczyła policja, która poddała uczestników spotkania badaniu na obecność alkoholu w organizmie. I stwierdzono obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Żaden z uczestników spotkania nie był „pijany – w stanie nietrzeźwości". Niektórzy w ogóle nie pili. Pracodawca jako przyczyny rozwiązania umów wskazał ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych w tym dniu polegające „na przebywaniu w miejscu pracy po godzinach pracy i spożywaniu alkoholu na terenie zakładu pracy po godzinach zakończenia pracy do czasu interwencji policji".

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne