Spółka komandytowo-akcyjna: jak zapadają decyzje na walnym zgromadzeniu

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za jej zobowiązania odpowiada minimum jeden komplementariusz, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. To jedyny rodzaj spółki osobowej, w której występuje obligatoryjnie walne zgromadzenie.

Publikacja: 19.02.2016 05:10

Spółka komandytowo-akcyjna: jak zapadają decyzje na walnym zgromadzeniu

Foto: 123RF

W kwestiach związanych z tym organem, a nieuregulowanych w k.s.h. (w dziale poświęconym S.K.A.), stosuje się odpowiednio, tj. z uwzględnieniem różnic, przepisy o spółce akcyjnej. Różnice dotyczą podmiotów uprawnionych do uczestnictwa w tym gremium, prawa głosu oraz zakresu spraw wymagających uchwał walnego zgromadzenia. Oprócz innych osób wskazanych w przepisach o spółce akcyjnej, a mających prawo udziału w obradach, opisane uprawnienie przysługuje również akcjonariuszowi oraz komplementariuszowi, także gdy ten ostatni nie jest akcjonariuszem spółki (jak również gdy nie ma prawa reprezentowania spółki lub prowadzenia jej spraw, a jest członkiem rady nadzorczej). Każda akcja objęta lub nabyta przez osobę, która nie jest komplementariuszem, daje prawo do jednego głosu, chyba że statut stanowi inaczej (maksimum jednak dwa głosy na jedną akcję). Nie można całkowicie pozbawić akcjonariusza prawa głosu. Oznacza to, że nie są dopuszczalne akcje nieme. Każda akcja objęta lub nabyta przez komplementariusza daje prawo do jednego głosu >> patrz przykład 1:

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki