Reklama
Rozwiń

Zatrudnienie terminowe: limit można liczyć od początku

33-miesięczne ograniczenie zatrudnienia terminowego wyzeruje się 22 lutego 2016 r. Liczbę dozwolonych umów może jednak zmniejszyć angaż sprzed tej daty. Prawidłowość tych rachunków potwierdza resort pracy.

Publikacja: 17.11.2015 07:10

Zwolnienie osoby zatrudnionej na czas określony tuż przed wejściem w życie zmian może zostać uznane

Zwolnienie osoby zatrudnionej na czas określony tuż przed wejściem w życie zmian może zostać uznane za dyskryminację

Foto: 123RF

22 lutego 2016 r. pojawi się po raz pierwszy – obok limitu ilościowego, ograniczającego liczbę zawieranych umów terminowych do trzech – także limit czasowy trwania zatrudnienia na ich podstawie. Będzie on wynosił 33 miesiące. Składać się na niego będą wszystkie łączące daną osobę z tym samym pracodawcą umowy o pracę zawierane na czas określony. Nie obejmie zatrudnienia na okres próbny ani ewentualnego zakończonego zatrudnienia na czas nieokreślony.

Umowy terminowe wielu pracowników kończą się jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. Powstaje w związku z tym pytanie, na jakich zasadach będzie można zatrudnić tę samą osobę po 21 lutego 2016 r., tj. po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy. Czy podpisując z nią kolejną umowę na czas określony, do 33-miesięcznego maksymalnego stażu zatrudnienia na tej podstawie w jednym zakładzie pracy, trzeba będzie wliczyć wcześniejszą umowę, tę rozwiązaną przed 22 lutego 2016 r.?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego