Reklama

Tryb rozwiązania umowy w świadectwie pracy

Umowa na czas określony z pracownicą w ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu. Oznacza to, że rozwiązuje się automatycznie po upływie tego terminu.

Publikacja: 10.11.2015 01:00

Pracownica w ciąży jest zatrudniona na czas określony. Jej umowa przedłużyła się do dnia porodu, tj. do 12 listopada 2015 r. Jaką należy wskazać podstawę rozwiązania umowy w świadectwie pracy?

W świadectwie pracy zamieszcza się m.in. informacje dotyczące podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (§ 1 pkt 1 ust. 1 a rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Zgodnie z pouczeniem zamieszczonym we wzorze świadectwa pracy: „w ust. 3 lit. a pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 k.p., a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia – dodatkowo wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie, lit. b pracodawca wskazuje podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy, jeżeli do rozwiązania tego stosunku dochodzi w trybie określonym w art. 231 § 4 lub § 5, w art. 48 § 2, w art. 683 lub w art. 201 § 2 k.p.". Umowa o pracę na czas określony z pracownicą została przedłużona do dnia porodu. Jej rozwiązanie następuje więc z upływem czasu, na jaki została zawarta, automatycznie przedłużonym, czyli zgodnie ze sposobem wskazanym w art. 30 § 1 pkt 4 k.p. W świadectwie pracy należy więc w ust. 3 uzupełnić lit. a i napisać: a) .... upływu czasu, na który umowa była zawarta, art. 30 § 1 pkt 4 kodeksu pracy...".

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Krzysztof Sikora, Mateusz Mintzberg: Koniec tymczasowości – kontrola inwestycji zagranicznych (FDI) na stałe w Polsce
Reklama
Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Reklama
Reklama
Reklama