Aktualizacja: 25.03.2015 02:00 Publikacja: 25.03.2015 02:00
Maciej J. Nowak, radca prawny
Foto: Rzeczpospolita, Materiały prasowe
Opierając się na nich, bada się, czy w otoczeniu występuje podobna inwestycja do zamierzonej, czy teren ma dostęp do drogi publicznej, czy uzbrojenie działki jest wystarczające. Istotny wpływ na zabudowę mogą wywierać stare miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Chodzi o plany uchwalone na podstawie ustawy z 1984 r. o planowaniu przestrzennym. Ustawodawca wyróżnił wówczas dwa rodzaje planów: ogólne i szczegółowe. Te pierwsze przypominały dzisiejsze studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ale jednocześnie mogły stanowić podstawę decyzji administracyjnych. Te drugie miały stanowić uściślenie i rozwinięcie tych pierwszych. Oba rodzaje planów utraciły ważność na podstawie ustawy z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Na tym jednak nie skończyły się związane z nimi problemy.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Wykonywanie układu przez dłużnika w nowych terminach płatności nie oznacza, że nie jest wykonywana umowa zawarta z ZUS. Nie powstają odsetki ani od pierwotnego terminu wymagalności, ani od terminu wymagalności wskazanego w umowie z ZUS.
Czego aktualnie wymaga się od inwestora, który zamierza zmienić przeznaczenia swojego gruntu rolnego lub leśnego pod planowaną inwestycję?
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Zintegrowany plan inwestycyjny daje inwestorom możliwość zrealizowania inwestycji w sytuacji, gdy inne okoliczności na to nie pozwalają. Taką procedurę możemy stosować już od ponad roku, bez czekania na uchwalenie w gminie planu ogólnego – mówi adwokat Maciej Górski, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Zgodnie z najnowszą wersją harmonogramu naboru wniosków badawczo-rozwojowych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w 2025 roku planowanych jest kilka konkursów dla projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa w konsorcjum z innym przedsiębiorcą, jednostką naukową lub organizacją pozarządową - NGO (projekty konsorcjalne).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas