Co do zasady, zakaz nieuczciwej konkurencji jest związany z umową o pracę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł się on także w innych umowach cywilnoprawnych, a także został obwarowany karami umownymi.

Przy okazji ustanawiania kar umownych warto pamiętać, aby były one zgodne ?z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. W pewnych sytuacjach konkretna kara umowna może zostać uznana za zbyt wygórowaną lub nieadekwatną. Dotyczy to również klauzul obejmujących zakaz konkurencji w umowach cywilnoprawnych. Co do zasady ustanowienie kary umownej za naruszenie zakazu konkurencji (bez odpowiedniego wynagrodzenia za sam zakaz konkurencji) jest dopuszczalne. Jednak na etapie egzekwowania kary umownej przed sądem pozwany może wskazywać, że w danym przypadku kara umowna została ustanowiona w sposób nieodpowiedni.

Ilustruje to jedno ?z najnowszych orzeczeń Sądu Najwyższego. ?W wyroku z 5 grudnia ?2013 r. (V CSK 30/13) SN wskazał, że ustawodawca dopuszcza duży zakres swobody kontraktowej, umożliwiając jednocześnie ukształtowanie umowy ?w sposób, który odpowiada celowi gospodarczemu ?i indywidualnym interesom poszczególnych stron. ?W omawianej sprawie Sąd Najwyższy oceniał m.in. to, jak wyglądała wzajemna relacja stron zapisana ?w umowie i która z nich ?była podmiotem słabszym. Chodziło o to, czy któraś ze stron mogła drugiej narzucić niekorzystne dla niej postanowienia umowne.

Wprowadzając kary umowne, również dotyczące zakazu konkurencji, przedsiębiorca musi.