Zgodnie z uchwaloną ?23 października ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej zmienione mają być przepisy kodeksu pracy dotyczące kierowania nowego pracownika na badania lekarskie. Ułatwieniem dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników zmieniających firmę w ciągu miesiąca (30 dni) ma być zniesienie wymogu przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich przed przystąpieniem do pracy.

Skorzysta na tym pracodawca, któremu nowo zatrudniony przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy. Uwolni się jednak od wydatków na badania dopiero wtedy, gdy stwierdzi, że stare warunki odpowiadają tym występującym na nowym stanowisku. Aby to było możliwe, będzie musiał porównać warunki pracy w nowym miejscu z występującymi w poprzedniej firmie.

Teraz nie jest to możliwe. Badania przeprowadza lekarz medycyny pracy sprawujący opiekę nad załogą danego zakładu na podstawie odpowiedniej umowy z pracodawcą. Są przeprowadzane przy uwzględnieniu warunków pracy i ryzyka występującego na danym stanowisku.

– Proponowana zmiana jest wysoce dyskusyjna i niezgodna z zasadami przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Orzeczenie lekarskie wystawione u poprzedniego pracodawcy mogłoby mieć tylko ograniczoną skuteczność u nowego i wymagałoby przynajmniej potwierdzenia przez lekarza medycyny pracy sprawującego nad nim opiekę. Ocena, czy orzeczenie zachowuje aktualność, nie może zostać pozostawiona nowemu pracodawcy – uważa Małgorzata Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego.

– To karkołomna regulacja. Dotychczasowy pracodawca nie ma obowiązku udostępniania ani kopii skierowania na badania wstępne, ani oryginału zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Dokumenty te stanowią część dokumentacji pracowniczej, którą należy przechowywać przez 50 lat – twierdzi Michał Trzebiński, radca prawny.

Nowelizacja kodeksu pracy w tym zakresie wymaga także zmiany rozporządzenia wykonawczego.

Mają wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.