Po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego pracownica wystąpiła o udzielenie dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. Po tygodniu zachorowała i przedstawiła zwolnienie lekarskie. Po tym urlopie miała pójść na wychowawczy. Czy po zakończeniu choroby może skorzystać z kolejnego tygodnia wakacji, a następnie z urlopu wychowawczego? Czy urlop wychowawczy przesuwa się wskutek jej choroby?

– pyta czytelnik.

Nie.

Pracownica, która zachorowała w trakcie urlopu wypoczynkowego, ma prawo go wykorzystać w późniejszym terminie. Natomiast urlop wychowawczy powinien być jej udzielony ?w terminie, jaki kobieta podała we wniosku.

Zgodnie z art. 166 k.p. przyczynami powodującymi przerwanie urlopu wypoczynkowego są:

To katalog wyczerpujący. Oznacza to, że innych okoliczności i zdarzeń stanowiących podstawę usprawiedliwionej nieobecności etatowca w pracy ten przepis nie bierze pod uwagę.

Wakacje trochę później

Jeżeli pracownik rozpocznie urlop wypoczynkowy, a w jego trakcie zachoruje, części wakacji niewykorzystanej z tego powodu szef musi udzielić mu później. Aby jednak było to możliwe, pracownik powinien złożyć nowy wniosek o urlop. Szef nie może samodzielnie podjąć decyzji o jego udzieleniu. Nie ma znaczenia, że etatowiec złożył już wcześniej wniosek o cały urlop wypoczynkowy przed skorzystaniem z niego. Skoro wypoczynek przerwała mu choroba, nie traci prawa do części niewybranego urlopu. Ale skorzysta z niego pod warunkiem, że złoży nowy wniosek w tej sprawie.

Uwaga! Każda niezdolność podwładnego do pracy spowodowana chorobą, która trwa choćby jeden dzień, przerywa udzielony mu urlop wypoczynkowy.

Dwa podania

W sytuacji opisanej w pytaniu zwolnienie lekarskie pracownika nie wpływa na podany przez niego we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego termin jego rozpoczęcia. Choroba podwładnego w czasie urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego bezpośrednio przed urlopem wychowawczym nie przesuwa terminu startu korzystania z wychowawczego. Również w tym przypadku szef nie ma samodzielności przy zmianie daty jego rozpoczęcia. Pracownik powinien złożyć nowy wniosek, wycofując pierwotne podanie o wychowawczy. Powinien to uczynić na piśmie na siedem dni przed jego rozpoczęciem >patrz ramka. Następnie składa kolejny wniosek zawierający nową datę jego startu na dwa tygodnie przed początkiem okresu, w którym zamierza opiekować się dzieckiem.

Podstawa prawna: art. 166 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

Podstawa prawna: § 1–2 i § 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU z 2013 r., poz. 1139)

Jaka treść

Prawidłowo złożony wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien mieć formę pisemną i zawierać: datę jego rozpoczęcia i zakończenia, okres, jaki został wykorzystany na dane dziecko, oraz liczbę części urlopu, z których pracownik korzystał na dane dziecko. Dołącza do tego pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany w piśmie.