Od 1 sierpnia 2014 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustaw: o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o uposażeniu żołnierzy niezawodowych.
Przed zmianą pracodawca, który wypłacił żołnierzowi rezerwy wynagrodzenie za czas odbywania ćwiczeń wojskowych, mógł je później uwzględnić w kosztach będących podstawą do wypłacenia mu świadczenia. Po nowelizacji nie może już liczyć, że otrzyma od państwa tę rekompensatę.
Zmienione zostały również zasady ubiegania się przez pracodawców o świadczenie pieniężne rekompensujące koszty wypłaconej odprawy oraz zastąpienia żołnierza rezerwy będącego członkiem Narodowych Sił Rezerwowych (pracodawca może wówczas zatrudnić na czas określony innego pracownika lub powierzyć zastępstwo już zatrudnionemu). Obecnie wniosek w tej sprawie, wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty, przesyła się do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, a nie jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiadał nadany przydział kryzysowy. Obowiązuje też wydłużony do 90 dni termin na złożenie podania o wypłatę świadczenia, liczony od dnia zwolnienia żołnierza rezerwy z ćwiczeń wojskowych lub z pełnienia okresowej służby wojskowej. Kwotę świadczenia nadal ustala właściwy szef wojewódzkiego sztabu wojskowego.
Przed nowelizacją kwota świadczenia za każdy dzień odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej przez żołnierza rezerwy nie mogła przekraczać 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w miesiącu poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych (którego wysokość ogłasza prezes GUS). Obecnie świadczenie pieniężne za każdy dzień ćwiczeń wojskowych stanowi równowartość 1/21 miesięcznego wynagrodzenia lub dochodu. Mnoży się ją przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. Przy czym uściślono, że chodzi o dwuipółkrotność wynagrodzenia w okresie poprzedzającym:
Po zmianie wojskowy komendant uzupełnień musi powiadomić pracodawcę o fakcie powołania pracownika do czynnej służby wojskowej. W przypadku żołnierza rezerwy powołanego na wojskowe ćwiczenia rotacyjne musi też wskazać dni, w których mają się odbywać te ćwiczenia, a także powiadomić o wszelkich zmianach w terminach odbywania tych ćwiczeń. Obowiązek nie jest wyłączony w razie mobilizacji i w czasie wojny, a także wtedy, gdy powołanie następuje w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Zmianie uległy również regulacje dotyczące żołnierzy kierowanych na szkolenia, gdy żołnierz jest jednocześnie pracownikiem. Obecnie przed skierowaniem go na dokształcanie pracodawca powinien wydać swoją opinię w tej sprawie.