Tak,
ponieważ możliwość zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie obniżenie poziomu zatrudnienia dotyczy tylko tych zezwoleń, które wydane zostały po 4 sierpnia 2008 r. Tego dnia weszła w życie ustawa z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Po wejściu w życie znowelizowanego art. 19 ust. 4 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (dalej: „u.s.s.e.") minister gospodarki może (na wniosek przedsiębiorcy, po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą) zmienić zezwolenie. Przy czym zmiana nie może dotyczyć obniżenia poziomu zatrudnienia, określonego w zezwoleniu w dniu jego udzielenia, o więcej niż 20 proc.
Decyzja w tym zakresie ma charakter uznaniowy. Odmienna sytuacja dotyczy przedsiębiorcy, który uzyskał zezwolenie przed nowelizacją. W tym przypadku minister gospodarki musi wydać decyzję odmowną. Jest to tzw. decyzja związana (por. wyrok WSA w Warszawie z 6 października 2010 r., sygn. akt: VI SA/Wa 1107/2010).
W odniesieniu do wniosku czytelnika zastosowanie miał natomiast przepis art. 19 ust. 4 u.s.s.e. w brzmieniu sprzed nowelizacji. Z art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej wynika, że do zezwoleń stosuje się art. 19 ust. 4 u.s.s.e. w brzmieniu dotychczasowym. Zgodnie z art. 19 ust. 4 u.s.s.e. przed zmianą minister gospodarki, działając na wniosek przedsiębiorcy, mógł zmienić zezwolenie, ustalając dla przedsiębiorcy korzystniejsze warunki, jeżeli wykazane zostało, że niedotrzymanie warunków spowodowane zostało okolicznościami niezależnymi od tego przedsiębiorcy. Przy czym zastrzeżono zakaz takiej zmiany warunków, która dotyczyłaby obniżenia określonego ?w zezwoleniu poziomu zatrudnienia. ?W ocenie NSA wyrażonej w wyroku z 22 czerwca 2012 r. (sygn. akt: II GSK 873/2011) przepis ten dopuszczał zmiany w zakresie wszystkich warunków zezwolenia poza warunkiem utrzymania zatrudnienia na poziomie określonym w zezwoleniu.
W związku z nowelizacją u.s.s.e. z 30 ma-?ja 2008 r. można wyodrębnić dwie różne zasady dotyczące zmiany zakresu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej:
1) ?dla zezwoleń, które zostały wydane przed 4 sierpnia 2008 r., istnieje możliwość zmiany zezwolenia strefowego, z tym że zmiana ta nie może dotyczyć:
- ustalenia dla przedsiębiorcy korzystniejszych niż dotychczasowe warunki prowadzenia działalności gospodarczej (może to nastąpić, jeżeli niemożność ich dotrzymania jest spowodowana wykazanymi przez przedsiębiorcę okolicznościami od niego niezależnymi),
- rozszerzenia przedmiotu działalności wskazanej w zezwoleniu, jeżeli na terenie danej strefy nie istnieją warunki do prowadzenia danego typu działalności oraz ta działalność jest niezgodna z planem rozwoju danej strefy,
- obniżenia poziomu zatrudnienia;
2) ?dla zezwoleń, które zostały wydane po 4 sierpnia 2008 r., istnieje możliwość zmiany zezwolenia strefowego, z tym że zmiana ta nie może:
- dotyczyć obniżenia poziomu zatrudnienia, określonego w zezwoleniu w dniu jego udzielenia o więcej niż 20 proc.,
- skutkować zwiększeniem pomocy publicznej,
- dotyczyć spełnienia wymagań odnoszących się do inwestycji realizowanej na gruntach stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste danego inwestora.
Podstawa prawna: art. 19 ust. 4 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 42, poz. 274 ze zm.)
Podstawa prawna: art. 4 ust. 2 ustawa z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (DzU nr 118 poz. 746)