Chodzi o ulgi w PIT-4 i podatku od nieruchomości i innych opłatach.
O tej dacie i możliwości zagospodarowania pieniędzy przypomina dysponentom zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) zarząd OBPON, organizacji rezprezentującej interesy pracodawców osób niepełnosprawnych. Jeżeli firmy tego nie zrobią, to do 20 stycznia 2014 r. powinni je po pierwsze wykazać w deklaracji DEK-IIa za grudzień 2013 r. w poz. 18. Po drugie – do 20 stycznia 2014 r. zwrócić je Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Dysponentami zfron są zakłady pracy chronionej (zpch) i ich następcy prawni oraz pracodawcy, którzy utracili status zpch, a osiągają co najmniej 25-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (przy 15-etatowym lub dowolnym stanie zatrudnienia ogółem w zależności od tego, czy status utracili po czy przed 30 lipca 2007 r.).
Środki zfron przeznacza się na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych. Tu pracodawcy muszą postępować zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 245, poz. 1810 ze zm.) i zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.
Zfron wydaje się pieniądze na różne cele, ale oczywiście związane z rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Pracodawca przekazuje środki pochodzące ze zwolnień na co najmniej 10-proc. pulę na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych, co najmniej 15-proc. na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych (IPR) oraz maksymalnie 75-proc. część ogólną zfron. Wpłacie tej podlegają niewykorzystane środki niezależnie od tego, do której puli zfron zostały przypisane.
Zgodnie z art. 33 ust. 4c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) uzyskane w danym roku kalendarzowym środki zfron pochodzące ze zwolnień, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, oraz kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, których nie wykorzystano do 31 grudnia następnego roku, trzeba wpłacić do PFRON.
Katalog źródeł pochodzenia środków, które mogą podlegać wpłacie do PFRON, jest zamknięty. Obejmuje on wyłącznie środki pochodzące ze zwolnień z podatków i opłat (art. 31 ust. 1 ustawy) oraz zatrzymanych zaliczek (art. 38 ust. 2 i 2a ustawy o PIT). Oznacza to, że niewykorzystane pieniądze pochodzące z nadwyżek dofinansowania, które zpchr mogły uzyskać do 2008 r. w całości przeznaczone na IPR, i inne środki zfron np. darowizny, odsetki nie podlegają tej wpłacie.
—Edyta Sieradzka, wiceprezes organizacji OBPON