Od 1 września 2013 r. każdy rodzic dziecka do piątego roku życia będzie miał prawo wystąpić o przyznanie mu nawet 36 miesięcy urlopu wychowawczego.
– To jedna z ustaw, które wprowadzają rządowy pakiet prorodzinny – tłumaczył Marek Bucior, wiceminister pracy, przed głosowaniem nad nowymi przepisami w Sejmie. – Od 17 czerwca obowiązuje ustawa wydłużająca urlop macierzyński. Z kolei te przepisy zapewniają bezpieczeństwo rodziców w późniejszym okresie, dając im prawo do składki emerytalnej w czasie opieki nad dzieckiem. Taka osoba w przyszłości zyska na emeryturze.
– W obecnym stanie prawnym z urlopu wychowawczego mogą korzystać jedynie pracownicy – mówiła Izabela Mrzygłocka, poseł sprawozdawca. – Po zmianach każda osoba, która zrezygnuje z dotychczasowej aktywności zawodowej, by zaopiekować się dzieckiem, będzie miała opłacone składki emerytalne.
W myśl nowelizacji z urlopu wychowawczego skorzystają nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą czy zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych, ale także rolnicy, a nawet bezrobotni i osoby bez żadnego ubezpieczenia.
Rodzic, w tym także adopcyjny, będzie mógł wykorzystać 36 miesięcy tego urlopu w całości lub podzielić go na cztery części. Wychowawczy trzeba będzie wykorzystać do ukończenia przez dziecko pięciu lat. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, rodzic będzie miał aż 72 miesiące wychowawczego do wykorzystania w okresie do ukończenia przez nie 18 lat.
Od dotychczasowego stażu ubezpieczeniowego rodzica w ZUS będzie zależała wysokość składek, które budżet zapłaci na jego konto emerytalne. Na pełną składkę (obliczoną maksymalnie od przeciętnego wynagrodzenia) będzie mógł liczyć rodzic, który przed złożeniem wniosku o wychowawczy przez pół roku opłacał składki do ZUS. Osoby bez takiego stażu i bezrobotni dostaną składkę obliczoną od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na konto emerytalne rolnika w KRUS wpłynie równowartość 10 proc. emerytury podstawowej.
Ta dodatkowa składka może podwyższyć emeryturę rodzica nawet o kilkadziesiąt złotych.
etap legislacyjny trafi do Senatu