- Jestem członkiem zarządu w spółce z o.o. Zaproponowano mi przejście na działalność gospodarczą. Czy mogę rozliczać w firmie swoje usługi?

NIE

Z ustawy o PIT wynika, że wynagrodzenie za usługi zarządzania zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Nie można więc ich rozliczać w ramach działalności gospodarczej. Dotyczy to kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i „umów o podobnym charakterze". Powoduje to, że zarządcom nie przysługuje stawka liniowa.

- Zastanawiam się nad podpisaniem ze spółką dwóch umów. Jedna – na czynności zarządcze – będzie rozliczana poza działalnością gospodarczą. Druga – na doradztwo – w ramach firmy z podatkiem liniowym. Czy jest to możliwe?

TAK

Można rozdzielić wykonywane usługi na dwie części – zarządzanie i inne czynności, np. doradztwo. Za te drugie przysługuje odrębne wynagrodzenie. Można je opodatkować tak jak przychody z własnej firmy.

W takiej sytuacji menedżer dostaje dwie pensje :

- za zarządzanie spółką – rozliczaną jak przychody z kontraktów menedżerskich (ze zryczałtowanymi kosztami, opodatkowaną według skali),

- za inne czynności (doradztwo) – rozliczaną w ramach własnej firmy (z możliwością odliczenia faktycznych kosztów i opłacania podatku liniowego).

Fiskus akceptuje takie konstrukcje (np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPB1/415-1503/12-4/EC). Musimy jednak pamiętać o precyzyjnym podziale swoich obowiązków i racjonalnym ustaleniu proporcji wynagrodzenia.

Trzeba też wspomnieć o ograniczeniach dla osób, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Stawka liniowa nie przysługuje bowiem przedsiębiorcom, którzy współpracują ze swoim byłym szefem i robią w firmie to samo co na etacie. Na podatek liniowy muszą poczekać do następnego roku. To ograniczenie dotyczy także wspólników spółek osobowych.

- Mam zamiar podpisać kontrakt menedżerski i oprócz tego prowadzić działalność gospodarczą. Czy mogę ją opodatkować ryczałtem?

TAK

Zawarcie umowy na zarządzanie nie wyklucza rozliczania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem. Potwierdził to Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów w piśmie zamieszczonym w Biuletynie Skarbowym nr 2/2008.

Przypomnijmy, że art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o ryczałcie wyłącza z opodatkowania w tej formie przedsiębiorców, którzy świadczą usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Są tam m.in. usługi zarządzania. Nie oznacza to jednak, że osoby, które podpiszą kontrakt menedżerski, nie mogą jednocześnie płacić ryczałtu od przychodów z działalności (oczywiście jeśli wykonywane usługi także nie są wyłączone z tej formy rozliczania).

Wynagrodzenie menedżera jest bowiem opodatkowane inaczej niż przychody z własnej firmy. „Wykonywanie przez podatnika usług na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego, kwalifikowanego do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nie pozbawia prawa do korzystania z opodatkowania przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego dla określonych rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej" – czytamy w piśmie ministerstwa.