52-letniemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na okres od 1 kwietnia do 19 maja br. Zatrudniony przedłożył zwolnienie lekarskie na okres od 13 maja do 30 czerwca br. W styczniu br. wykorzystał już 14 dni wynagrodzenia chorobowego. Czy w związku z tym, że zachorował w czasie, gdy nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, traci prawo do zasiłku za cały okres choroby?
Nie
Okres urlopu bezpłatnego to przerwa w świadczeniu pracy, podczas której pracodawca nie ma obowiązku realizacji jakichkolwiek świadczeń wobec pracownika. W tym czasie co prawda stosunek pracy trwa nadal, jednak obowiązki jego stron ulegają zawieszeniu.
Taka przerwa jest jednak szczególnie traktowana w zakresie prawa do zasiłku chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy powstanie w trakcie urlopu bezpłatnego, zasiłek nie przysługuje za cały okres niezdolności, który przypada podczas tego wolnego. Jeżeli jednak niezdolność do pracy wykracza poza ten okres i trwa również po dacie ustalonej przez strony jako koniec urlopu bezpłatnego, pracownik ma prawo do zasiłku za czas przypadający od dnia następującego po zakończeniu wolnego. Zatem osoba, o której mowa w pytaniu, uzyska prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 20 maja br.
Zatrudniliśmy pracownika, który w innej firmie przebywa w tej chwili na urlopie bezpłatnym. Czy w sytuacji, kiedy zachorował, zasiłek powinien wypłacić mu macierzysty pracodawca?
Nie
chyba że będzie on chorował nadal po zakończeniu urlopu bezpłatnego.
Jeżeli w okresie urlopu bezpłatnego pracownik podejmie inne zatrudnienie i w tym czasie zachoruje, będzie otrzymywał zasiłek lub wynagrodzenie chorobowe w związku z tym drugim tytułem do ubezpieczenia.
Jeżeli dodatkowe zatrudnienie podjęte w czasie urlopu bezpłatnego ustanie przed zakończeniem tego wolnego, a pracownik nadal choruje, przysługuje mu zasiłek chorobowy po ustaniu tego zatrudnienia – nie dłużej jednak niż do dnia zakończenia urlopu bezpłatnego. Później wypłata zasiłku należy się z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy, tj. tego, który udzielił urlopu bezpłatnego.
Przykład
24-letni pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym od 4 marca do 17 maja br. W tym czasie podjął dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy od 1 do 30 kwietnia br. Był niezdolny do pracy z powodu choroby od 7 maja do 8 czerwca br. Ma prawo do zasiłku po ustaniu tego dodatkowego zatrudnienia od 7 do 17 maja br. Od 18 maja br., tj. po zakończeniu urlopu bezpłatnego, zasiłek przysługuje mu wyłącznie z tytułu zatrudnienia w pierwszej firmie.
Przykład
W czasie udzielonego urlopu bezpłatnego na okres od 1 marca do 30 kwietnia br. pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie w innym zakładzie na umowę o pracę zawartą od 1 do 31 marca br. Od 29 marca do 22 maja br. był chory. Za ten okres uzyskał prawo do zasiłku chorobowego:
Byłem zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 22 marca do 21 maja br. Zakład, w którym pracuję, zatrudnia ponad 20 pracowników. Wystąpiłem do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego od 1 do 21 maja br. 5 maja uległem poważnemu wypadkowi i z tego tytułu mam zwolnienie lekarskie od 5 maja do 3 czerwca br. Będzie to dłuższe leczenie. Czy w tej sytuacji dostanę zasiłek po ustaniu zatrudnienia?
Tak
Czytelnik uzyska prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia od 22 maja br.
W okresie urlopu bezpłatnego nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. W związku z tym w sytuacji, gdy z końcem tego wolnego ustaje także zatrudnienie, aby pracownik uzyskał prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, musi on spełnić warunek – mieć przed urlopem bezpłatnym co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego.
Uprawnienia do należnego czytelnikowi zasiłku ustali ZUS. Sprawdzi, czy nie wystąpiły przyczyny, które go tego prawa pozbawiają. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje bowiem, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
Pracownik nieprzerwanie choruje od 20 listopada 2012 r. Ostatnio przedłożył zwolnienie lekarskie do 31 maja br. Od 1 do 30 listopada 2012 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Moim zdaniem 182-dniowy okres zasiłkowy liczony od 20 listopada 2012 r. minął 20 maja br. Czy prawidłowo ustaliłam okres zasiłkowy?
Nie
Okres płatności zasiłku chorobowego –tzw. okres zasiłkowy – wynosi 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, czas ten nie może być dłuższy niż 270 dni (niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą oznaczana jest kodem literowym „D", a przypadająca na okres ciąży – kodem „B").
Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających m.in. w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego oraz tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności (z wyjątkiem przypadków, gdy prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania). W opisanej sytuacji okres zasiłkowy należy pracownikowi liczyć od dnia nabycia prawa do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, a więc od dnia następującego po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 grudnia 2012 r. Zatem ma on prawo do zasiłku chorobowego do 31 maja br. włącznie.
podstawa prawna: art. 8, art. 12 ust. 2 pkt 1, ust. 3, art. 13 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)