Przedsiębiorcy (ale także osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej) mają możliwość składania pozwów w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Wszystkie sprawy w tym trybie rozpatrywane są przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Lublinie.
Osoba zamierzająca złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym musi wejść na stronę www.e-sad.gov.pl i założyć w tym celu specjalne konto. Zakłada się je w systemie teleinformatycznym po: podaniu imion oraz nazwiska, numeru PESEL, jeżeli dana osoba go posiada, oraz numeru dokumentu tożsamości, a także miejsca urodzenia, adresu poczty elektronicznej oraz adresu do korespondencji; wskazaniu przez wnioskodawcę nazwy użytkownika i hasła; a także dokonaniu automatycznej weryfikacji imion, nazwiska oraz numeru PESEL w zbiorze PESEL, jeśli dana osoba posiada numer PESEL.
Konto udostępniane jest użytkownikowi wyłącznie po uwierzytelnieniu. Następuje ono za pomocą podpisu elektronicznego.
Kolejny etap postępowania polega na wypełnieniu przez stronę formularza online. Zawiera on w szczególności: dane identyfikacyjne powoda i pozwanego, określenie żądania pozwu oraz wnioski dodatkowe. W elektronicznym postępowaniu upominawczym należy w pozwie przytoczyć dowody. Nie dołącza się do niego natomiast załączników oraz odpisu pełnomocnictwa procesowego.
Pozew z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty zawierać musi również: dla powoda będącego osobą fizyczną – numer PESEL, a dla powodów innych niż osoby fizyczne – numer NIP oraz numer w KRS lub w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.
Pozew składany za pośrednictwem systemu teleinformatycznego musi być podpisany przez osobę wnoszącą go podpisem elektronicznym.
Przedsiębiorcy wnoszący pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym obowiązani są uiścić należną opłatę. Uzależniona jest ona od wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia i stanowi jedną czwartą od 5 proc. tej wartości. Płatności dokonywane są drogą elektroniczną.
Sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym sąd rozpoznaje na posiedzeniu niejawnym. Czynności w nim może wykonywać referendarz sądowy. Nakaz zapłaty powinien być wydany w ciągu kilku dni roboczych i wysłany pozwanemu. Pozwany może wnieść sprzeciw, dokonując wyboru sposobu komunikacji z sądem – może złożyć go w tradycyjnej formie papierowej albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci w całości moc, a sąd przekazuje sprawę do sądu właściwości ogólnej pozwanego.
Prawomocny nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym i znajdujący się w systemie informatycznym jest tytułem egzekucyjnym. Postępowanie klauzulowe także przebiega w formie elektronicznej.
Podstawa prawna: