Kobiety aktywne zawodowo, decydując się na macierzyństwo, mogą liczyć na pewne przywileje. Przepisy gwarantują im urlopy macierzyńskie, wychowawcze i pieniądze w formie zasiłków. Urlop macierzyński przysługuje im automatycznie – bez względu na to, jaki pracownica miała rodzaj angażu, wymiar godzin wykonywanych obowiązków czy staż zatrudnienia. Decyzja o urlopie wychowawczym należy do zatrudnionej, choć pewnie trudno ją podjąć, bo jest to zazwyczaj okres bez świadczeń.

Poradniki

»

Firma

Coraz częściej obowiązki opiekuńcze nad potomstwem przejmują mężczyźni. Pozwala im na to podział urlopu macierzyńskiego czy dodatkowego macierzyńskiego między rodzicami, a także odrębne dla nich uprawnienie – urlop ojcowski.

Choć przepisy przewidujące te przywileje są już stosowane od kilku lat, nowym rodzicom, a także pracodawcom, wciąż nastręczają kłopotów. Aby je wyjaśnić, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Pierwsza część poświęcona jest uprawnieniom kodeksowym związanym z rodzicielstwem i opieką, a druga skupia się na zasiłkach przysługujących w tym okresie.

Zobacz cały poradnik:

Jak korzystać z urlopów i zasiłków macierzyńskich

Więcej w serwisie:

Kadry

»

urlopy

»

urlop macierzyński i ojcowski

Zasiłki

»

Zasiłek macierzyński