Pracodawca nie ma obowiązku wydania świadectwa po każdym zakończonym okresie czasowego zatrudnienia. Jego obowiązkiem jest wydanie pracownikowi dokumentu obejmującego zakończone zatrudnienie na podstawie takich umów (chodzi o umowy na okres próbny, na czas określony – w tym na zastępstwo lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy), zawartych w ciągu 24 miesięcy, liczonych od dnia rozpoczęcia pierwszej z terminowych angaży.
- Od 1 maja 2010 r. zatrudniamy osobę zaangażowaną na podstawie dwóch następujących po sobie umów na czas określony. Pierwsza trwała do końca 2010 r., kolejna zawarta 1 stycznia 2011 r. ma skończyć się z upływem 2013 r. Czy musieliśmy jej dać świadectwo obejmujące dwuletni okres zatrudnienia, czyli do 30 kwietnia 2012 r., czy mamy wystawić je dopiero po zakończeniu współpracy? – py
ta czytelnik.
Jeśli założymy, że druga umowa zakończy współpracę, to świadectwo należy wręczyć 31 grudnia 2013 r. Nawet jeśli strony zawrą kolejną umowę (obojętne, czy będzie to ponownie terminowy angaż czy umowa na czas nieokreślony), to potwierdzenie całkowitego dotychczasowego zatrudnienia trzeba będzie dać na koniec 2013 r. Chyba że pracownik będzie chciał je otrzymać wcześniej i sam zażąda zaświadczenia o przebytych okresach pracy w firmie.
Co do zasady szef potwierdza świadectwem pracy zakończone umowy terminowe trwające w ciągu 24 miesięcy od podpisania pierwszego angażu. I to bez względu na ich liczbę i długość ich trwania na przestrzeni tych dwóch lat.
Gdy mówimy o umowach terminowych, musimy jeszcze pamiętać o tym, że od 1 stycznia 2012 r. znów obowiązuje zawieszony przepisami antykryzysowymi art. 25
1
. To z kolei oznacza, że od początku tego roku strony mogą zawrzeć maksymalnie po sobie dwie czasowe umowy, gdyż trzecia z automatu przekształci się w angaż bezterminowy.
Wracając jednak do świadectw pracy przy zatrudnieniu okresowym, od zasady tej ustawodawca przewidział pewien wyjątek.
Jeśli ostatnia z umów terminowych rozpoczyna się jeszcze przed upływem 24 miesięcy od rozpoczęcia pierwszego czasowego angażu, a jego zakończenie przypada po upływie tego okresu, świadectwo wydaje się po zakończeniu tej ostatniej terminowej umowy. Czyli tej, podczas której upłynął dwuletni jubileusz pracowniczego zaangażowania. Wyjątek ten odzwierciedla regułę, że nie wydaje się świadectwa w trakcie trwającego zatrudnienia.
Jeśli zatem strony łączyło kilka umów, a ostatnia z nich wykracza poza 24 miesiące, liczone od zawarcia pierwszej z nich, świadectwo wystawia się po zakończeniu tej ostatniej, nawet jeśli strony będą kontynuować pracowniczą współpracę po raz kolejny bez dnia przerwy.
Przykład
Pan Piotr 1 stycznia 2010 r. zawarł umowę na trzymiesięczny okres próbny. Ponieważ się sprawdził, szef zaproponował mu angaż na następne 12 miesięcy (czyli od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r.).
Pod koniec marca 2011 r. strony podpisały kolejny angaż na czas określony, ale z terminem późniejszym rozpoczęcia pracy, ponieważ pracownik wyjeżdżał za granicę. Pan Piotr miał świadczyć pracę bezpośrednio po powrocie – od 1 czerwca 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. Ponieważ dwa pierwsze kontrakty obejmowały 15-miesięczny okres zatrudnienia, a strony przed wyjazdem podpisały kolejną czasową umowę, nie trzeba było wydawać świadectwa pracy po zakończeniu drugiego angażu.
Obowiązek taki powstanie dopiero po 9 miesiącach przepracowanych na podstawie trzeciej umowy, czyli gdy upłyną 24 miesiące od dnia zawarcia pierwszej z umów terminowych. Ponieważ jednak wtedy trzeci angaż będzie jeszcze trwać, to pan Piotr obligatoryjnie dostanie świadectwo dopiero po jego zakończeniu, czyli 31 grudnia 2013 r.
Oczywiście jeśli pracownik będzie chciał je otrzymać wcześniej, może o to wystąpić po zakończeniu którejkolwiek z umów terminowych.