Angaż zawarty na okres próbny jest umową czasową. Podpisując ją, pracownik i pracodawca z góry wiedzą, kiedy ustanie stosunek pracy. Oczywiście będzie tak, jeżeli żadna ze stron przed upływem wskazanego w umowie terminu nie złoży oświadczenia woli o jej wypowiedzeniu bądź umowy nie rozwiążą za porozumieniem stron. Stosunek pracy ustanie więc z upływem czasu, na jaki zawarto umowę, czyli z upływem okresu próbnego.
Przepisy dopuszczają też rozwiązanie angażu przed upływem terminu w niej wskazanego za wypowiedzeniem zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Wtedy stosunek pracy ustanie z upływem okresu wymówienia zgodnie z art. 32 § 2 kodeksu pracy.
W zależności od długości czasu, na jaki zawarto umowę próbną, inny jest jej okres wypowiedzenia. Jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni, okres wypowiedzenia wynosi trzy dni robocze. Gdy okres próbny jest dłuższy niż dwa tygodnie, ale krótszy niż trzy miesiące, wymówienie trwa tydzień. Natomiast jeśli okres próbny wynosi trzy miesiące, angaż można wypowiedzieć z zachowaniem dwutygodniowego okresu wymówienia.
Jeżeli zatem szef chce rozwiązać umowę zawartą na okres próbny wynoszący trzy miesiące za wypowiedzeniem, powinien tego dokonać (złożyć pracownikowi stosowne oświadczenie woli) tak, aby skutek w postaci wymówienia nastąpił, zanim minie umowa. Jeżeli skutek rozwiązania angażu za wypowiedzeniem miałby nastąpić po tym okresie, i tak rozwiąże się on z upływem czasu, na jaki go zawarto, czyli w tym wypadku 20 lipca.
Agnieszka Antoniak, aplikantka radcowska w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. w Poznaniu
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisach:
»
»
»