Okazuje się, że bardzo łatwo można zdobyć uprawnienia wychowawcy. Kryteria, jakie muszą spełniać wychowawcy, opiekunowie na imprezach wypoczynkowych, określił minister edukacji narodowej w rozporządzeniu z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (DzU nr 12, poz. 67 ze zm.).

Grunt to przeszkolenie

Najczęściej opiekunami na koloniach i obozach są nauczyciele. Nie muszą oni legitymować się dodatkowymi kwalifikacjami czy certyfikatami, by pracować jako opiekun. Zgodnie z wyjaśnieniami resortu edukacji za nauczyciela uznać należy osobę mającą wymagane kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela, a więc zarówno emerytowanego nauczyciela, jak i absolwenta szkoły wyższej, który uzyskał kwalifikacje do zatrudnienia na tym stanowisku w szkole lub placówce oświatowej.

Wakacyjnymi wychowawcami mogą być też osoby, które przygotowują się do pracy w oświacie, czyli studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, oraz słuchacze kolegiów nauczycielskich i językowych – po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia. Taki sam kurs mogą zaliczyć właściwie wszyscy dorośli, którzy chcą pracować jako opiekunowie.

Bez dodatkowych kursów wychowawcami na wakacyjnym wypoczynku mogą być także trenerzy i instruktorzy sportowi, instruktorzy PTTK, przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika. Osoby te muszą mieć średnie wykształcenie, z wyjątkiem harcerzy pełniących funkcje wychowawców w placówkach prowadzonych przez organizacje harcerskie. Inne warunki to: ukończone 18 lat, odpowiednie warunki zdrowotne potwierdzone zaświadczeniem lekarskim oraz predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

Cały kurs trwa 36 godzin. Z reguły jest to kilka dni, najczęściej w weekendy. W jego trakcie uczestnicy dowiadują się, jak organizować wypoczynek, poznają zasady BHP, udzielania pierwszej pomocy itp. Kursy są płatne, z reguły ich koszt, w zależności od organizatora, mieści się w granicach 100 – 200 zł.

Kwit na zawsze

Po ukończeniu kursu dostaje się zaświadczenie ważne bezterminowo i honorowane w całym kraju. Nie trzeba go odnawiać co jakiś czas. W ubiegłym roku zmieniła się treść rozporządzenia określającego wymagania wobec kadry wychowawców na obozach i koloniach. Jednak fakt ten nie wpływa na ważność zaświadczeń już wydanych.

– Każde zaświadczenie uprawniające do bycia wychowawcą kolonijnym ma swój numer umożliwiający weryfikację jego autentyczności. Nie ma co prawda jednego ogólnopolskiego rejestru, ale poprzez kuratorium możemy sprawdzić, czy zaświadczenie jest autentyczne i czy jego okaziciel faktycznie ukończył kurs. Od razu zaznaczam, że w czasie kontroli poprzestajemy na sprawdzeniu, czy organizator ma dokumenty potwierdzające uprawnienia kadry – mówi Dariusz Wilczak, wicekurator w Katowicach.

Słabością przepisów dotyczących nabywania uprawnień do pracy wychowawcy na koloniach i obozach jest możliwość ich uzyskania przez osoby karane, m.in. skazane za czyny lubieżne. Organizator kursu nie może się domagać przedstawiania zaświadczenia o niekaralności, jedynym kryterium jest ukończenie 18 lat.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora t.zalewski@rp.pl

Czytaj też:

Kwalifikacje trenera i instruktora

Więcej w serwisach:

Kadry i płace

»

Uprawnienia i kwalifikacje pracownika

Prawo dla Ciebie

»

Twoje prawo