- Pracownik często choruje, nawet kilka razy w roku. Ma umowę na czas nieokreślony i trzymiesięczne wypowiedzenie.

Teraz też jest na chorobowym od 15 dni i będzie na pewno do 20 maja. Szef chce z nim rozwiązać umowę, kiedy wróci do pracy. Co możemy wpisać w wypowiedzeniu?

– pyta czytelnik

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy określonej w umowie o pracę (art. 22 § 1 kodeksu pracy).

Dla celu stosunku pracy nie ma znaczenia, czy niewypełnianie przez pracownika tego obowiązku jest przez niego niezawinione (np. spowodowane chorobą) i jakie wywołuje skutki, zwłaszcza czy dezorganizuje pracę, czy też przedłużające się nieobecności nie mają wpływu na przebieg procesu pracy i jej efekty.

Pracodawca zatrudnia bowiem daną osobę po to, by świadczyła pracę, a niewypełnianie tego obowiązku wskutek długotrwałych i powtarzających się przez kilka lat nieobecności stanowi wystarczającą podstawę do oceny, że dokonane w tych warunkach wypowiedzenie umowy o pracę jest zasadne.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 21 września 2001 (I PKN 612/00). Identyczne stanowisko zajął w wyroku z 3 listopada 1997 (I PKN 327/97), w którym wskazał, że w nowych warunkach ustrojowych i społeczno-gospodarczych jest w pełni aktualne uznanie, że długotrwała choroba pracownika może stanowić przyczynę wypowiedzenia mu umowy o pracę.

Wystarczające zatem będzie, gdy pracodawca w swym oświadczeniu tak właśnie określi  przyczynę wypowiedzenia.

Katarzyna Kowalska adwokat, prowadzi własną kancelarię

Czytaj też:

 

Zobacz:

» Kadry i płace » Zwolnienia z pracy » Ochrona przed zwolnieniem » Pracownicy chorzy

» Zwolnienia z pracy » Rozwiązanie umowy o pracę » Wypowiedzenie umowy o pracę