Odpowiada ekspert Marcin Wojewódka:
(art. 112) przewiduje dwa środki odwoławcze od nałożonej kary porządkowej: sprzeciw oraz wystąpienie do sądu pracy o uchylenie kary.
I tak, jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw do pracodawcy. Jest to część procedury wewnątrzzakładowej dotyczącej kar porządkowych. Jakkolwiek z przepisów nie wynika, iż ma być złożony na piśmie, należy przyjąć, iż powinien mieć taką właśnie formę. Dzięki temu pracownik może udowodnić zachowanie siedmiodniowego terminu. Ten powszechny tryb odwoławczy od kary porządkowej może być ukształtowany korzystniej dla pracowników w danym zakładzie w pozakodeksowych źródłach prawa pracy.
O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Jeżeli nie odrzucił sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia, to jest to równoznaczne z jego uwzględnieniem. Bierność pracodawcy traktowana jest przez przepisy jako okoliczność działająca na korzyść pracownika, co skutkuje uznaniem kary za niebyłą i usunięciem jej z akt osobowych pracownika.
Uwzględnienie sprzeciwu może polegać także na zmianie kary na mniej surową lub na obniżeniu wysokości kary pieniężnej.
Pracodawca, żeby utrzymać w mocy nałożoną karę porządkową, musi wykazać, iż odrzucił sprzeciw pracownika. Spełnieniem tego warunku będzie sporządzenie i wysłanie w terminie 14 dni pisma odrzucającego sprzeciw. Pracownik, który wniósł sprzeciw, może natomiast w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o jego odrzuceniu (w całości lub w części, wtedy gdy pracodawca zmienił tylko rodzaj kary lub obniżył wysokość kary pieniężnej) wystąpić do sądu pracy z powództwem o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Możliwość wytoczenia powództwa istnieje jednak jedynie wtedy, gdy pracownik wyczerpał procedurę wewnątrzzakładową, tzn. wniósł sprzeciw.
Zapraszamy do naszego serwisu: