W Sejmowej Komisji Sprawiedliwości odbyło się pierwsze czytanie noweli prawa upadłościowego.

Proponowane zmiany rozszerzają szczególną regulację prawa upadłościowego (art. 85), dotyczącą rozliczania kontraktów terminowych. Gdy umowa ramowa przewiduje, że jej rozwiązanie oznacza także rozwiązanie zawartych w niej indywidualnych umów, to po upadłości dochodzi do ich hurtowego rozliczenia. Dzisiaj przy indywidualnych umowach to syndyk decyduje (w zależności od tego, co mu się opłaca), czy odstąpić od umowy czy ją wykonywać. Wątpliwości budzi, czy te zasady dotyczą np. pożyczek instrumentów finansowych, które stanowią odrębną kategorię transakcji .

Tymczasem tendencją w Unii jest objęcie możliwością kompensacyjnego rozliczania coraz więcej typów transakcji.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu (autorstwa posłów PO, który poparł rząd), celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa obrotu instrumentami finansowymi, ich płynności, zwłaszcza uatrakcyjnienie transakcji związanych z pożyczaniem instrumentów finansowych.

Mec. Piotr Zimmerman, znany specjalista od prawa upadłościowego, wskazuje, że w polskiej praktyce biznesowej praktycznie nie ma umów ramowych z opcją rozwiązania wraz z nimi umów indywidualnych. Nowela powinna wziąć to pod uwagę.

Marek Domagalski