[b]- Jak od 1 stycznia 2011 r. należy udokumentować schorzenia specjalne (szczególne), aby móc uzyskiwać z PFRON zwiększone dofinansowanie? Chodzi o osobę, która ma np. orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wydane przez ZUS, na którym nie jest podana przyczyna niepełnosprawności, a pracodawca (zpch) wie, że ten pracownik leczy się w poradni zdrowia psychicznego.
Czy mając dodatkowo, oprócz ważnego orzeczenia o niepełnosprawności, zaświadczenie od lekarza specjalisty, na którym jest informacja o chorobie psychicznej, pracodawca może taką osobę zaliczyć do pracowników wymienionych w art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji i tym samym osiągnąć 30-proc. wskaźnik potrzebny do udzielania firmom ulgi we wpłatach na PFRON?[/b] – pyta czytelnik.
Dokumentem potwierdzającym wystąpienie u pracownika szczególnych schorzeń może być jedno z orzeczeń, o których mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4895ED4DD08C6FDDFA60B7A55B05AB65?id=257066]ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm.[/link]; dalej ustawa). Jest to np. orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS mówiące o całkowitej niezdolności do pracy, które można przełożyć na stopień umiarkowany.
Jednak jeżeli z tego dokumentu nie wynika jednoznacznie wystąpienie jednego ze szczególnych schorzeń wymienionych w przepisie, na podstawie którego pracodawca ustala stan zatrudnienia osób o szczególnych schorzeniach, to firma może także przyjąć zaświadczenie lekarza specjalisty potwierdzające wystąpienie jednego ze szczególnych schorzeń (wyrok WSA w Warszawie z 3 listopada 2009 r., III SA/Wa 718/09).
Uwaga! Po modyfikacji art. 26a ust. 1b ustawy zaświadczenia nie będą dokumentowały schorzeń szczególnych (specjalnych) wymienionych w tym przepisie (z wyjątkiem niewidomych) na potrzeby dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Ta zmiana będzie obowiązywała począwszy od dokumentów wysłanych za styczeń 2011 r.
Zatem ostatni raz możliwe będzie zwiększenie miesięcznego dofinansowania na pracownika z zaświadczeniem od lekarza specjalisty przy wysyłaniu do PFRON do 20 stycznia 2011 r. formularzy Wn-D, INF-D-P i INF-O-PP za grudzień 2010 r.
Wszystko dlatego że od 1 stycznia 2011 r. kwoty miesięcznego dofinansowania, o których mowa w art. 26a ust. 1 ustawy, zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono (poprzednio było stwierdzono) chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz niewidomych.
Jeśli chodzi natomiast o sposób ustalania stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, to jest możliwość dokumentowania tzw. schorzeń szczególnych dodatkowo, oprócz orzeczeń, na podstawie zaświadczeń od lekarzy specjalistów, aby
- ustalić wpłaty do PFRON (art. 21 ust. 4 ustawy),
- obliczyć, potrzebny do ulg we wpłatach na PFRON na nowych zasadach (art. 22 ust. 1 ustawy), 30-proc. wskaźnik osób ze schorzeniami szczególnymi,
- wykazać spełnianie warunków do uzyskania statusu zakładu pracy chronionej (art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy),
- określić dla zpch prawo do zwolnień z podatków i opłat, o którym mowa w art. 31 ustawy.
[ramka][b]Ważny jest termin [/b]
Zgodnie z art. 2a ust. 1 i 4 ustawy (obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.) osoby, w odniesieniu do których dokumentuje się szczególne schorzenia, o których mowa w art. 26a ust. 1b, lub schorzenia ustalone na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy, wlicza się do stanu zatrudnienia osób o szczególnych schorzeniach od dnia przedstawienia dokumentu potwierdzającego wystąpienie tych schorzeń.
Nie będzie miał zatem znaczenia dzień wystawienia dokumentu (np. zaświadczenia od lekarza specjalisty) ani dzień wskazany w tym dokumencie, od którego datują się szczególne schorzenia.[/ramka]
[i]Autorka jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]
[srodtytul]Więcej [link=http://www.rp.pl/temat/121161.html]o dofinansowaniu wynagrodzeń dla niepełnosprawnych[/link][/srodtytul]