Termin wypowiedzenia jest to zastrzeżony w przepisach prawa pracy dzień, w którym powinien się kończyć okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
[b]Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 1 marca 2010 r. (GPP-517-4560-14-1/10/PE/RP)[/b] ([b][link=http://www.rp.pl/artykul/447343.html]zobacz stanowisko GIP[/link][/b]) wyjaśnił, że trzydniowe terminy wypowiedzenia liczone są w dniach roboczych. Przez dni robocze należy rozumieć wszystkie dni, które nie są niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy.
Niezależnie od rozkładu czasu pracy pracownika, jeżeli sobota nie wypada w święto ustawowo uznane za dzień wolny od pracy, należy ją wliczać do trzydniowego okresu wypowiedzenia.
[srodtytul]Na okres próbny [/srodtytul]
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny może być dokonane przez każdą ze stron (pracownika i pracodawcę) tylko przed upływem terminu, na który była zawarta.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny nieprzekraczający dwóch tygodni wynosi trzy dni robocze. Natomiast przy umowie na czas dłuższy niż dwa tygodnie wynosi tydzień, okres wypowiedzenia umowy na okres próbny zawartej na trzy miesiące zaś wynosi dwa tygodnie. W tym przypadku o długości okresu wypowiedzenia decyduje czas trwania umowy na okres próbny.
[srodtytul]Na czas określony... [/srodtytul]
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony jest dopuszczalne w przypadku, gdy spełnione są łacznie dwa warunki:
- umowa została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy,
- przy zawieraniu umowy strony przewidziały możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia.
Oznacza to, że[b] rozwiązaniu za wypowiedzeniem nie podlega umowa zawarta na okres sześciu miesięcy lub krótszy oraz umowa na okres dłuższy niż sześć miesięcy[/b], ale bez klauzuli o możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem.
Zgodnie z [b]uchwałą Sądu Najwyższego z 7 września 1994 r. (I PZP 35/94)[/b] umowa o pracę zawarta na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, w której strony przewidziały dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, może być w ten sposób rozwiązana także przed upływem sześciu miesięcy jej trwania.
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi dwa tygodnie. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony w przypadku likwidacji bądź upadłości pracodawcy oraz w razie zwolnień grupowych.
[srodtytul]... i wykonania określonej pracy [/srodtytul]
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy, co do zasady, jest niedopuszczalne. Umowa tego rodzaju nie może być rozwiązana za wypowiedzeniem, nawet gdyby strony, zawierając umowę, umieściły w jej treści klauzulę zezwalającą na wypowiedzenie.
Wyjątkiem jest możliwość rozwiązania takiej umowy w przypadku likwidacji bądź upadłości pracodawcy, a także w przypadku zwolnień grupowych.Wtedy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie.
[srodtytul]Przy zastępstwie w dniach roboczych[/srodtytul]
Od 1 stycznia 2004 r. ustawodawca wprowadził do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] nowy art. 331, zgodnie z którym okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony na zastępstwo pracownika wynosi trzy dni robocze.
Pojęcie dni robocze należy rozumieć jako dni pracy danego pracownika, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Te trzy dni mogą więc biec w sposób ciągły albo przerywany.
[ramka][b]Przykład[/b]
Jeśli pracownik pracuje od poniedziałku do piątku i otrzymał wypowiedzenie w czwartek, to umowa rozwiąże się w najbliższy wtorek. Trzema dniami roboczymi tego pracownika będą: piątek, poniedziałek i wtorek, w którym to dniu umowa się rozwiąże, zgodnie z art. 32 § 2 k.p.
Przez dni robocze należy więc rozumieć dni zaplanowane do przepracowania przez danego pracownika bez względu na to, że w tych dniach pracownik nie będzie obecny w pracy np. z powodu urlopu czy innego zwolnienia okolicznościowego od pracy.[/ramka]
[ramka][b]Ważne[/b]
Klauzula o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy na czas określony za wypowiedzeniem ma być zawarta przez strony przy zawieraniu umowy.
A to oznacza, że nie jest dopuszczalne uzupełnienie jej o tę klauzulę w trakcie trwania umowy.[/ramka]