Kontynuując temat odszkodowań pracowniczych, opisujemy dziś kolejne, tym razem związane z wydaniem świadectwa pracy. Dokument ten wydajemy w związku z rozwiązaniem bądź wygaśnięciem stosunku pracy, uwzględniając w nim:
- okres i rodzaj wykonywanej pracy,
- zajmowane stanowisko,
- tryb rozwiązania umowy o pracę,
- informacje dotyczące uprawnień pracowniczych i z ubezpieczenia społecznego oraz
- informację o zajęciu wynagrodzenia i dodatkowo na żądanie pracownika informacje dotyczące wysokości i składników jego wynagrodzenia.
Takie są ogóle zasady, o których mówi art. 97 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Inne, bardziej szczegółowe informacje zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73959]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Doręcz prawidłowo[/srodtytul]
Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi do rąk własnych albo upoważnionej do tego osobie. Kiedy? Najlepiej w dniu, w którym dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. [b]Jeżeli natomiast żadna z tych osób nie może odebrać dokumentu osobiście, to w ciągu siedmiu dni od ustania zatrudnienia należy wysłać go pocztą, doręczyć przez innego pracownika lub kuriera. [/b]
Jeżeli natomiast pracodawca wystawia świadectwo pracy temu, kto zmarł, to dokument należy włożyć do akt osobowych tego pracownika. Wydać można go dopiero wtedy, gdy rodzina zmarłego lub spadkobierca wystąpią z wnioskiem o uzyskanie świadectwa pracy. Pamiętajmy, że świadectwo pracy należy wydać niezależnie od tego, czy zatrudniony rozliczył się z pracodawcą.
Uwaga! Są wyjątki, kiedy pracodawca nie ma obowiązku wydawania świadectwa pracy. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę szef nawiązuje z pracownikiem kolejny stosunek pracy lub gdy firma przechodzi na innego pracodawcę – art. 231 k.p.
[srodtytul]Prostujemy i…[/srodtytul]
Świadectwo pracy trzeba wypełnić precyzyjnie i zgodnie z prawdą, tak by pracownik nie musiał występować o sprostowanie tego dokumentu. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Uwzględniając go, pracodawca wystawia nowy dokument i przekazuje pracownikowi.
W przeciwnym razie w terminie siedmiu dni od zawiadomienia o odrzuceniu wniosku o sprostowanie pracownik może skierować sprawę do sądu pracy. A jeżeli ten przychyli się do wniosku zatrudnionego, to nowe świadectwo pracy trzeba wydać niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.
[srodtytul]… płacimy[/srodtytul]
Niewydanie świadectwa pracy w terminie albo dokonanie tego niewłaściwie pociąga za sobą finansowe konsekwencje. Pracownik, który na skutek tych uchybień poniósł szkodę, może wystąpić z powództwem o odszkodowanie. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, pod warunkiem że nie będzie on dłuższy niż sześć tygodni (art. 99 § 2 k.p.).
Z przepisu nie wynika jednak, o jakie pobory chodzi: te, które wypłacał dotychczasowy pracodawca, czy obiecane w nowej firmie. Większość ekspertów twierdzi jednak, że wysokość rekompensaty musi być adekwatna do wysokości pensji, którą pracownik mógłby uzyskać, gdyby się zatrudnił u nowego pracodawcy.
[b]Zanim jednak sąd zasądzi odszkodowanie, pracownik musi udowodnić, że niewydanie świadectwa w terminie bezpośrednio przyczyniło się do tego, że umowa z nowym pracodawcą nie została podpisana[/b] (art. 6 k.c. w związku z art. 300 k.p.).
Potwierdził to także [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1978 r. (sygn. I PRN 107/78)[/b].
A w innym wyroku stwierdził, że pracownik może na podstawie art. 471 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu cywilnego[/link] w związku z art. 300[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521] kodeksu pracy[/link] dochodzić od pracodawcy naprawienia szkody wyrządzonej niewydaniem świadectwa innej niż utrata zarobków w związku z pozostawaniem bez pracy [b](wyrok z 13 października 2004 r., sygn. II PK 36/04).[/b]
[b]Uwaga[/b]! Licząc odszkodowanie za niewydanie w terminie lub wydanie niewłaściwe świadectwa pracy, stosujemy zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Tak wynika z § 2 pkt 1 ust. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7AF2B0E7EC86E3C4F81EED4FE8A55A30?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].
To odszkodowanie, tak samo jak większość innych, ustalamy z pominięciem współczynnika.