Publikacja z 13 sierpnia komentarza do:
-[link=http://www.rp.pl/artykul/212356,521362_Rozporzadzenie_o_refundowaniu_wynagrodzen_mlodocianych_z_komentarzem.html]rozporządzenia o refundowaniu wynagrodzeń młodocianych [/link]
-[link=http://www.rp.pl/artykul/212356,521368_Ustawa_o_systemie_oswiaty___wyciag__z_komentarzem.html]ustawy o systemie oświaty (wyciąg z komentarzem)[/link]
wywołała żywy odzew u czytelników. Oto jeden z problemów, o których rozwiązanie zwrócili się do nas.
[b]– Zawarliśmy z młodocianym umowę o przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Jej okres został wydłużony z powodu powtarzania roku. Kto zapłaci za ten dodatkowy czas kształcenia[/b]? – pyta czytelnik .
Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zawieramy w formie nauki zawodu albo przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Nauka zawodu nie może trwać krócej niż dwa lata i dłużej niż trzy. Okres nauki zawodu można skrócić o 12 miesięcy, jeżeli młodociany nie dokształca się w zasadniczej szkole zawodowej, i wydłużyć, gdy ucząc się w takiej szkole nie zdał do następnej klasy lub gdy tej szkoły nie ukończył.
W tym wypadku naukę zawodu wolno przeciągnąć o 12 miesięcy (młodociany w tym czasie ma zakończyć edukację), a w szczególnych sytuacjach maksymalnie o sześć miesięcy. Pracodawca nie musi się martwić utratą dofinansowania za wydłużony czas kształcenia młodocianego, gdy okres nauki wydłużył o dodatkowy czas wynikający z przepisów. Niestety, nie dotyczy to refundacji wynagrodzeń i składek ZUS. Ona bowiem w przypadku repety nie przysługuje.