Tajemnica korespondencji podlega szczególnej ochronie prawnej zagwarantowanej w konstytucji i przepisach kodeksu pracy.
Należy się jednak bliżej przyjrzeć charakterowi korespondencji prowadzonej przez pracownika w miejscu pracy. Pracodawca ma prawo sprawować kontrolę sposobu, w jaki pracownik wykonuje swoje obowiązki.
Taka kontrola nie jest jednak nieograniczona, ponieważ art. 11[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3B0550B37DE7406870DA28CA64E3C1FF?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] nakazuje pracodawcy poszanowanie godności i innych dóbr osobistych pracowników. Pod tym pojęciem należy rozumieć także prawo do ochrony tajemnicy prywatnej korespondencji pracownika.
Korespondencja służbowa prowadzona przez pracownika jest uznawana za korespondencję prowadzoną również z pracodawcą i nie ma przeszkód, aby pracodawca ją kontrolował.
Dlatego [b]jeśli przesyłka adresowana jest wprost do konkretnego pracodawcy, to nawet jeżeli widnieje na niej również nazwisko pracownika, moim zdaniem należy domniemywać, że jest to korespondencja służbowa, z którą pracodawca może się zapoznać.
Jeżeli jednak okoliczności wskazują, że przesyłka ma charakter prywatny, np. jest to paczka z Allegro, na której widnieje jedynie nazwisko pracownika, a brak nazwy pracodawcy, to takiej korespondencji pracodawcy naruszać nie wolno.[/b]
Warto pamiętać, iż pracodawca zamierzający kontrolować służbową korespondencję pracowników powinien ich o tym wcześniej poinformować, wskazując również formę i zakres kontroli.
Zasady monitorowania poczty elektronicznej i papierowej są w gruncie rzeczy podobne, dlatego pracodawca powinien jasno określić (np. w regulaminie pracy lub w innym odrębnym regulaminie), czy w ogóle pracownikowi wolno wykorzystywać adres pracodawcy, zwykły lub elektroniczny, do celów prywatnych.
Niestety, w praktyce łatwiej rozpoznać prywatną korespondencje elektroniczną niż papierową (np. poprzez obowiązek pracownika oznaczania takich e-maili jako prywatne). W wypadku poczty zwykłej ocena ta może być trudniejsza.
[i]Autorka jest partnerem w CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa[/i]