[b]Nie.[/b] Zasadą bowiem jest, że umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy nie można wypowiedzieć. Cechą charakterystyczną tego rodzaju angażu jest dokładne oznaczenie pracy, na wykonanie której go zawarto.

Musi być ono bardzo precyzyjne, aby móc określić końcowy termin obowiązywania takiego kontraktu. Umowa na czas wykonania określonej pracy gwarantuje pracownikowi stabilizację stosunku pracy, podlega bowiem wypowiedzeniu tylko wyjątkowo – w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, a także w sytuacji zwolnień grupowych.

W przypadku zawarcia takiego angażu stosunek pracy ustaje z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania została ona zawarta, a więc automatycznie, bez konieczności składania zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń woli.

Jeśli firma wypowie umowę zawartą na czas wykonania określonych zadań z naruszeniem przepisów, pracownikowi będzie przysługiwało wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać – nie więcej jednak niż za trzy miesiące.

Zasada ta nie ma jednak zastosowania w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Nie dotyczy także pracownika będącego ojcem wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Takie osoby mogą wystąpić także o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia albo o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

W określonej wyżej wysokości przysługuje także odszkodowanie w razie rozwiązania przez pracodawcę angażu bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie. Jeśli przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do jej zakończenia, podwładnemu przysługuje wyłącznie odszkodowanie.

[i][b]Podstawa prawna: [/b]

– art. 25, 30, 411, 50 § 3, § 4, 177 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link].[/i]