Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie siedmiu dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, przy spełnianiu szczegółowych warunków opisanych w art. 71 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3939FBD4A0CEB3607DEC76B254C2BB85?id=269029]o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link]. Jest to przykładowo posiadany wymagany okres zatrudnienia czy brak odpowiedniej pracy.

Natomiast prawo do zasiłku nie przysługuje np. bezrobotnemu, który:

- w okresie sześciu miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy,

- otrzymał przewidziane w odrębnych przepisach świadczenie w postaci jednorazowego ekwiwalentu pieniężnego za urlop górniczy, jednorazowej odprawy socjalnej, zasiłkowej, pieniężnej po zasiłku socjalnym, jednorazowej odprawy warunkowej lub odprawy pieniężnej bezwarunkowej.

[b] W przypadku zwolnień z powodu przyczyn dotyczących zakładu pracy zasiłek przysługiwał będzie nawet wówczas, gdy rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron.[/b] Wymienione zaś wyżej świadczenia w postaci ekwiwalentów i różnego rodzaju odpraw to świadczenia wynikające z przepisów szczególnych i nie ma wśród nich odprawy należnej pracownikowi na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.