[b]Nie.[/b] W umowie o pracę nakładczą, którą należy zawrzeć na piśmie, powinien znaleźć się zapis ustalający minimalną miesięczną ilość pracy, którą chałupnik musi wykonać.

Mimo że chałupnik – tak nazywany jest pracownik wykonujący wspomnianą pracę – otrzyma wynagrodzenie za wykonane dzieło lub usługę, to w angażu musi się znaleźć zapis dotyczący gwarancji płacowych.

Nakładca, czyli pracodawca, ma obowiązek zapewnić chałupnikowi taką miesięczną ilość pracy, aby miesięczna zapłata za nią była co najmniej taka, jak [b]najniższe wynagrodzenie za pracę[/b] – szczególnie, jeśli to zajęcie stanowi dla chałupnika jedyne lub główne źródło utrzymania. Jeśli chałupnictwo jest jego dodatkowym źródłem utrzymania, to wynagrodzenie nie może być niższe niż 50 proc. najniższej pensji. Jednak [b]nie jest tu mowa o minimalnym wynagrodzeniu, a o najniższym. Wynosi ono 760 zł brutto[/b].

Trzeba też pamiętać, aby określić rodzaj umowy, wyszczególnić podstawowe jej warunki.

[i]Podstawa prawna:

– § 3 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D1065DB390F2E15BAA60925965F4D9D6?id=71181]rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 9 ze zm.)[/link][/i]