Dodatkowa pomoc z PFRON dla zakładu pracy chronionej (dalej zpch) jest udzielana na podstawie art. 32 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7BDF63D16B4545B865A1B8F2CBA041EF?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.), dalej ustawa o rehabilitacji.[/link] Przepis ten określa maksymalną wysokość pomocy i ogólne warunki jej przyznania.

Natomiast szczegóły w tym zakresie określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9940B9F1BD161C64A9E384FA919A7F9E?id=310460]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 22 kwietnia 2009 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zpch ze środków PFRON (DzU nr 70, poz. 603)[/link], dalej rozporządzenie. Jego przepisy obowiązują od 8 maja 2009 r. do 30 czerwca 2014 r.

[srodtytul]Rodzaje wsparcia[/srodtytul]

Pracodawca prowadzący zpch może, na wniosek, otrzymać ze środków PFRON dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (pomoc de minimis). Ponadto może dostać zwrot kosztów:

- budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu,

- transportowych,

- administracyjnych.

Zwrot kosztów dotyczy wyłącznie dodatkowych kosztów pracodawcy wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Może być on przyznany pracodawcy prowadzącemu zpch, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 50 proc.

Powyższa pomoc jest udzielana w ramach pomocy na zatrudnianie – rekompensaty dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych. Jej limit wynosi 10 mln euro na rok dla jednego przedsiębiorcy. Jest udzielana przez PFRON na podstawie umowy zawartej z pracodawcą prowadzącym zpch.

[srodtytul]Dofinansowanie kredytów[/srodtytul]

Pracodawcy prowadzącemu zpch może być udzielone ze środków PFRON dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych od dnia zawarcia umowy kredytu lub zawarcia aneksu do tej umowy. Warunek jest taki, by wniosek został złożony do PFRON w terminie 30 dni od dnia zawarcia przez pracodawcę umowy kredytu lub zawarcia aneksu do tej umowy. Wynika on z § 2 ust. 3 rozporządzenia.

Dofinansowanie udzielone zo- stanie jako pomoc de minimis zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE):

- nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu do pomocy de minimis (DzUrz UE L 379 z 28 grudnia 2006 r., str. 5) albo

- nr 875/2007 z 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu (WE) w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rybołówstwa, zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1860/ 2004 (DzUrz UE L 193 z 25 lipca 2007 r., str. 6).

Nie zostanie przyznane do oprocentowania kredytów:

- przeznaczonych na zakup nieruchomości (z wyjątkiem nieruchomości przeznaczonych na prowadzenie zpch), finansowanie inwestycji pod wynajem, zakup samochodów osobowych, wydatki lub przedsięwzięcia w części sfinansowanej ze środków publicznych,

- których zabezpieczeniem jest lokata na rachunku bankowym pracodawcy,

- spłaconych przed dniem złożenia wniosku.

[srodtytul]Zwrot kosztów[/srodtytul]

Jak już sygnalizowałam, chodzi o zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zpch, transportowych, administracyjnych (dalej refundacja). Mogą nim być objęte koszty poniesione w okresie od 1 stycznia roku przez pracodawcę, którego dotyczy wniosek, nie wcześniej jednak niż po dniu złożenia tego wniosku.

Refundacja przyznana pracodawcy:

- stanowi pomoc publiczną udzielaną zgodnie z rozdz. I, art. 42 i rozdz. III rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/ 2008 z 6 sierpnia 2008 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych) (DzUrz UE L 214 z 9 sierpnia 2008 r., str. 3), w zakresie dotyczącym pomocy na rekompensatę dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych,

- może być udzielona łącznie z inną pomocą ze środków publicznych, w tym wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej, w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, jeżeli łączna wartość tej pomocy nie przekroczy 100 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia refundacją w okresie, na jaki osoby niepełnosprawne zostały faktycznie zatrudnione.

[srodtytul]Terminy składania wniosku[/srodtytul]

Pracodawca składa wniosek do PFRON o:

- dofinansowanie na dany rok kalendarzowy – do 15 listopada tego roku,

- refundację odpowiednio w 2009 r. – do 30 listopada 2009 r., a w latach następnych – do 30 listopada roku poprzedzającego rok, którego dotyczy refundacja.

W przypadku pracodawców, którzy uzyskali status zpch w danym roku kalendarzowym, wniosek o refundację na ten rok musi być złożony do 30 listopada tego roku.

[srodtytul]Są gotowe wzory[/srodtytul]

Przepisy rozporządzenia określają, jakie dane zawiera wniosek i jakie dokumenty należy do niego dołączyć. W związku z tym PFRON przygotował wzory dokumentów, które ułatwią pracodawcom staranie się o pomoc. Zostały one opublikowane na stronie internetowej [link=http://www.pfron.org.pl]www.pfron.org.pl[/link].

Sprawami pomocy zajmuje się Wydział Programowania i Realizacji Zadań PFRON, przy czym w kwestiach dofinansowania oprocentowania kredytów bankowych trzeba się zwracać do biura PFRON, natomiast zwrotu kosztów budowy i rozbudowy, transportowych i administracyjnych – do oddziałów PFRON.

[srodtytul]Decyzja na piśmie[/srodtytul]

PFRON pisemnie poinformuje pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku. W razie pozytywnej decyzji pracodawca zostanie wezwany do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

Refundacja dodatkowych kosztów będzie wypłacana przez oddziały PFRON w odstępach kwartalnych po okazaniu przez pracodawcę wniosku z wyszczególnionymi takimi kosztami poniesionymi w tym kwartale. W razie przyznania pomocy np. na zakup samochodu i kosztów eksploatacyjnych pracodawca będzie musiał przedstawić PFRON kartę eksploatacyjną pojazdu. Pracodawca, który otrzymał dofinansowanie, składa w PFRON pisemną informację o wykorzystaniu środków.

[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]